מוחמד ג'וואד זריף
צילום: אי.אף.פי ואי-פי

שר החוץ האיראני: "השואה - לא תירוץ לאפרטהייד בפלסטין"

שר החוץ האיראני התייחס לנאום נתניהו באו"ם וטען כי רה"מ טעה בעבר וטועה גם הפעם - "ההאשמות שלו - שטויות". זריף דחה אפשרות שרוחאני ייפגש עם טראמפ
יותם רוזנוולד
30 בספטמבר 2018
18:39

שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף התייחס היום (ראשון) לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם ואמר כי ההאשמות שלו הן "שטויות". השר האיראני לפלסטינים ותקף את ישראל - "השואה לא יכולה לשמש כתירוץ למדיניות של אפרטהייד בפלסטין". זריף דחה את האפשרות שנשיא איראן חסן רוחאני ייפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי "פגישה כזאת צריכה להיות משמעותית ולא רק הזדמנות לצילום".

"ההאשמות הקודמות של נתניהו נבדקו על ידי הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ונדחו. הוא מנסה למצוא מסך עשן", האשים זריף את ראש הממשלה. השר האיראני טען כי זה "אבסורדי שנתניהו אומר שאיראן איימה על ישראל בהשמדה כשעמד בדימונה - המפעל הישראלי לייצור פצצות" והוסיף כי "נתניהו טעה בעבר וטועה גם כיום".

השר האיראני לא פסח על נושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר בריאיון לתכנית Face the Nation: "בוודאי שהשואה התרחשה ומספר אנשים גדול נהרג, אבל זה לא מצדיק נישול אחרים ממולדתם, זה לא מצדיק פגיעה בזכויות הפלסטינים".

זריף התייחס גם להסכם הגרעין ואמר כי אירופה ושאר העולם רציניים ברצונם למנוע מארצות הברית "להרוס הישג דיפלומטי עולמי". בריאיון לרשת CNN סיפר זריף כי טהראן שקלה לפרוש מההסכם, אך מדינות אירופה, רוסיה וסין הבטיחו כי ישמרו על האינטרסים של איראן.

שר החוץ האיראני אמר כי מדינות אירופה "ודאי אינן מרוצות מכך שארצות הברית, חברה קבועה במועצת הביטחון, מבקשת מהן להפר החלטה של המועצה, ואף מתכוונת להעניש את מי שמקיים אותה". זריף אמר כי פגישה עם טראמפ תהיה בזבוז זמן: "יש לנו הסכם גרעין, שחתמו עליו שש מדינות. אם הנשיא טראמפ פרש מן ההסכם, מדוע שנבזבז את זמננו על פגישה כזאת?".

ביום חמישי חשף ראש הממשלה בעת נאומו בעצרת הכללית של האו"ם מידע מודיעיני חדש על תוכנית הגרעין של איראן. לדברי נתניהו, המודיעין הישראלי גילה מתקן גרעיני סודי נוסף שנמצא בטהראן. "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני שחשפנו במאי הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

נתניהו הוסיף: "היה לאיראן לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני. ישראל שיתפה את המידע שמצאנו על איראן. סבא"א עדיין לא נקטה בשום פעולה למרות שעברו חודשים. מה שאיראן מסתירה, ישראל תמצא".

בפנייה ליו"ר סבא"א יוקיה אמאנו, אמר ראש הממשלה: "תבדוק את המתקן לפני שהם יספיקו לפרק אותו. זוכרים שאמרו לנו שיהיה ניתן לבדוק בכל זמן ובכל מקום? אז מה לגבי עכשיו ופה? ובו זמנית לך תבדוק אתרים אחרים שסיפרנו לך עליהם. ספר לעולם את האמת על איראן.

"יש לי מסר לידקטטורים של טהראן - ישראל יודעת מה אתם עושים ואיפה. לא ניתן למדינה שקוראת להרס שלנו להשיג נשק גרעיני. לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם. נעשה הכל על מנת להגן על עצמנו מפני איראן. נפעל בסוריה, בעיראק, בכל מקום שנצטרך על מנת להגן על עמנו.