צילום: אי.אף.פי

הפעיל הפלסטיני סלאח חמורי שוחרר - בצרפת בירכו

חמורי, בעל אזרחות צרפתית, הוחזק במעצר 13 חודשים לאחר שבית המשפט העליון קבע כי הוא משתייך לארגון טרור משפיע בירושלים והשטחים וכי "חלה הידרדרות בהתנהגותו"
גדעון קוץ
30 בספטמבר 2018
21:59

גורמים מדיניים בצרפת בירכו הערב (ראשון) על שחרורו של הפעיל הפלסטיני סלאח חמורי ממעצר מנהלי בישראל. חמורי, בעל אזרחות צרפתית, הוחזק במעצר 13 חודשים לאחר שבית המשפט העליון קבע כי הוא משתייך לארגון טרור משפיע בירושלים ובשטחים וכי "חלה הידרדרות בהתנהגותו".

עניינו של חמורי הועלה על ידי נשיא צרפת עמנואל מקרון בפגישותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשרד החוץ הצרפתי דרש להגן על זכויותיו. מקרון הזכיר באוזני נתניהו את התנגדותה של צרפת למעצרים מנהליים. למרות התמיכה הצרפתית, עם צאתו מהכלא הצהיר חמורי כי "צרפת לא עשתה מספיק למען שחרורו".

ארגוני זכויות האדם ואישים פוליטים, בעיקר מן המפלגה הקומוניסטית, ניהלו מסע לשחרורו של חמורי ועיריות בשליטתה של המפלגה העניקו לו אזרחות של כבוד .פעילים ופוליטיקאים יצאו לישראל כדי להפגין בו תמיכה וכניסתם סורבה על ידי שלטונות המדינה. גם כניסתה של רעייתו אלזה, בתו של בכיר במפלגה הקומוניסטית שמתגוררת בצרפת, לא הורשתה להיכנס לארץ. אביו ואמו מתגוריים במזרח ירושלים.

פרקליטו של חמורי, מחמוד חסאן, מסר כי חמורי התחייב שלא להשתתף במשך חודש בכל הפגנה פומבית או פוליטית, כולל אירועים אפשריים לכבוד שחרורו. הוא שילם ערבות בסך 3,000 שקלים והתקבל בביתו על ידי אביו ובני משפחה אחרים.

חמורי, בן33, עורך דין בהשכלתו, נולד במזרח ירושלים. הוא בן לאב פלשתיני ולאם צרפתייה. הוא שהה במאסר בין השנים 2005 ל-2011, לאחר שהיה שותף לניסיון רציחתו של הרב הראשי דאז עובדיה יוסף. חמורי שוחרר במסגרת עסקת גלעד שליט, אך בשנה שעברה נעצר שוב ובית המשפט העליון הצדיק את המעצר וקבע כי הוא משתייך לארגון טרור משפיע בירושלים ובשטחים וכי "חלה עליית מדרגה לשלילה" בהתנהגותו.