קליאן קונווי
צילום: אי.אף.פי

יועצת בכירה של טראמפ חשפה: "הייתי קורבן לתקיפה מינית"

קליאן קונווי הגיעה לריאיון ב-CNN כדי להגן על מינויו של השופט ברט קוואנו, נגדו התלוננו כמה נשים על תקיפה מינית. "אני מרגישה אמפתיה לקורבנות של תקיפה מינית, הטרדות מיניות ואונס", אמרה קונווי בריאיון ל-CNN
יותם רוזנוולד
30 בספטמבר 2018
23:09

יועצת בכירה בבית הלבן, קליאן קונווי, חשפה הערב (ראשון) כי גם היא הייתה קורבן לתקיפה מינית. קונווי הגיעה לריאיון ברשת CNN כדי להגן על מינויו של השופט ברט קוואנו, מועמדו של הנשיא דונלד טראמפ, לבית המשפט העליון, שעומד בלב סערה סביב תלונות נגדו על תקיפות מיניות של נשים.


"אני מרגישה אמפתיה לקורבנות של תקיפה מינית, הטרדות מיניות ואונס. אני קורבן של תקיפה מינית. אינני מצפה שברט קוואנו או ג'ייק טאפר (המראיין) או ג'ף פלייק או מישהו אחר יישא באחריות על כך", אמרה קונווי שכחכחה בגרונה ועצרה כדי לנשום. "אני רוצה שהאל יברך את הנשים האלה, אבל הן צריכות להאשים את האדם שביצע את הפשע", אמרה היועצת ולא פירטה על המעשים שבוצעו נגדה.

קונווי אמרה להגנתו של קוואנו כי הוא איננו ביל קוסבי, שהורשע באונס ובסימום של אישה. "זה לא ביל קוסבי ולא ניתן להשוות אותו גם לביל קלינטון או הארווי ויינסטין", אמרה היועצת. קונווי הביעה אהדה כלפי קורבנות של תקיפה מינית שהתעמתו עם הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק ביום שישי האחרון וגרמו לו להתעקש על חקירת FBI של הטענות נגד קוואנו.

שלשום החליטה ועדת המשפט של הסנאט לאשר את העברת מינויו של השופט קוואנו לאישור הסנאט, אך בכפוף לחקירת בזק של העדויות לפיהן תקף מינית. טראמפ, שאישר את בקשת הוועדה, הנחה את ה-FBI לקיים בדיקת רקע למועמדו, אך הורה לקיים חקירה מוגבלת בהיקפה, ולסיימה תוך שבוע, לאחר מכן תתקיים ההצבעה הסופית על מינוי קוואנו במליאת הסנאט.

אחד מחברי הוועדה, הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק דרש לדחות את ההחלטה בשבוע. לבסוף, פלייק הודיע כי לא יצביע בסנאט אם ה-FBI לא יחקור בחקירת בזק את הטענות לתקיפה מינית שעלו נגד קוואנו. בוועדה 21 חברים: 11 רפובליקנים, ועשרה דמוקרטים. בסמכותם של טראמפ ושל מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל להורות על פתיחת חקירה נגד קוואנו. גם אם פלייק יתנגד בהצבעה בסנאט המינוי של קוואנו יכול להתקבל. 

ביום חמישי התקיימו בסנאט עדויותיהם של קוואנו ושל ד"ר כריסטין בלייזי פורד, אחת המתלוננות נגדו על הטרדה מינית. מועמדו של טראמפ אמר בעדותו כי הוא דוחה את ההאשמות מכיוונה של  פורד. לדבריו, הטענות נגדו נועדו להרוס את שמו ואת המוניטין שצבר במשך שנים. "האיומים הרבים נגד משפחתו לא יגרמו לי לפרוש לעולם. אני כאן כדי לומר את האמת", אמר.

ביום שני האחרון דיווח הירחון "ניו יורקר" כי אישה נוספת, מלבד פורד, התלוננה נגד קוואנו כי תקף אותה מינית לפני 35 שנה. המתלוננת היא דברה רמירז שהייתה סטודנטית עם קוואנו באוניברסיטת ייל. רמירז טענה כי קוואנו חשף עצמו בפניה בעת שהיו שיכורים במסיבה במעונות הסטודנטים, דחף את איבר מינו לפרצופה והיא נאלצה לגעת בו. רמירז סיפרה כי היססה אם לדווח על המקרה משום שהייתה שתויה, ואולם אחרי שהתייעצה, החליטה להודיע לחברים בוועדת המשפט של הסנאט על התקרית ולבקש מהבולשת הפדרלית, ה-FBI, לחקור את העניין.