משפחות גולדין ושאול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיווחים: נורווגיה מתווכת בין ישראל לחמאס בסוגיית השבויים והנעדרים

העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח כי שליח נורווגי ביקר בעזה בחודש שעבר והבטיח לקרב בין עמדות הצדדים. בנוסף, מקורות בחמאס אמרו לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד שהנושא יעלה לדיון בשיחות שליחי הארגון בקהיר, כשנורווגיה בתמונת התיווך
גל ברגר
01 באוקטובר 2018
11:50

העיתון הלבנוני אל-אחבאר מדווח הבוקר (שני) על תיווך נורווגי בסוגיית חילופי השבויים והנעדרים בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, שליח נורווגי ביקר בעזה בחודש שעבר והבטיח לקרב בין עמדות הצדדים.

עוד דווח כי חמאס מגלה גמישות בכל הקשור לתנאי הפתיחה שהציב בעבר למשא ומתן בנושא: שחרור כל האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש. לצד זאת, הארגון עומד על כך שמחיר העסקה יהיה דומה לזה של עסקת שליט מ-2011.

האזינו לריאיון עם שמחה גולדין בכאן רשת ב':

הדיווח בלבנון מצטרף לדברים שאמרו אתמול מקורות בחמאס לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד, על כך שנורווגיה נמצאת בתמונת התיווך וכי סוגיית השבויים והנעדרים תעלה לדיון בשיחות שמקיים חמאס בקהיר. זאת לאחר שהתקבלו אינדיקציות מישראל על כך שיש לה עניין בהנעת הסוגייה.

מנגד, אתר האינטרנט של העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח מפי מקורות פלסטינים כי שיחות חמאס בקהיר לא עוסקות בסוגיית השבויים והנעדרים. לדברי אותם מקורות, מדובר בסוגייה שלא ניתן לכרוך אותה עם סוגיית הרגיעה, וכי הגורמים הזרים שביקרו לאחרונה בעזה לא עסקו בנושא.

בנאומו בעצרת האו"ם בשבוע שעבר, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזקת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול בידי חמאס ולשני הישראלים השבויים בעזה אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. "האו"ם, שתיווך הפסקת אש ב-2014 צריך לדרוש בחזרה את חיילינו שנחטפו כשחמאס הפרה את הפסקת אש, וכן את שני האזרחים הישראלים שנחטפו", אמר נתניהו.

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי השתתף בשבוע שעבר במפגש המדינות התורמות בעצרת האו"ם. בתום המפגש אמר הנגבי: ‏"הסתיימה פעילותי בראשות המשלחת הישראלית למפגש המדינות התורמות באו״ם. היה שבוע חשוב ומוצלח. העליתי בכל מפגש את דרישתנו החד משמעית להשיב את השבויים והנעדרים שלנו לפני כל מהלך שנועד להקים פרויקטים של תשתיות לשיקום עזה".

לפני כחודש נפגש נתניהו עם משפחות החללים הדר גולדין ואורון שאול, והתחייב בפניהם כי לא תהיה הסדרה ברצועת עזה בלי השבת הגופות. במשפחת גולדין אמרו בתגובה: "יצאנו מאוכזבים מהפגישה עם ראש הממשלה. נתניהו ממשיך להיכנע לחמאס״.

הוריו של גולדין תקפו את נתניהו לאחר הפגישה ואמרו כי ״ראש הממשלה ממשיך להיכנע לתכתיבי חמאס ומסרב להעמיד תנאי ברור לחמאס כי שיקום עזה ייעשה רק לאחר השבת הבנים". שמחה ולאה הדגישו כי בנם נחטף למנהרה ברפיח בזמן הפסקת אש: "כעת, ארבע שנים לאחר החטיפה, נתניהו לא דורש את השבת הבנים ושוב מסכים להפסקת אש שגם אותה חמאס יוכל לבחור מתי להפר ומתי לחטוף חיילים נוספים״.