ג'יימס אליסון וטסוקו הונג'ו
צילום: אי-אף-פי

פרס נובל ברפואה יוענק לשני חוקרים שפיתחו טיפול חדש במחלת הסרטן

ג'יימס אליסון האמריקני מאוניברסיטת טקסס וטסוקו הונג'ו היפני מאוניברסיטת קיוטו יקבלו את הפרס במשותף, בזכות גילויים בנושא התמודדות המערכת החיסונית עם תאים סרטניים. בנוסף, בוועדת פרס נובל לספרות הודיעו כי השנה לא יוענק פרס, בעקבות שערוריית חבר הוועדה שהורשע באונס
אנטוניה ימין
01 באוקטובר 2018
14:35

פרס נובל ברפואה יוענק השנה במשותף לשני חוקרים מארצות הברית ומיפן, שהובילו את לפיתוחו של טיפול חדש במחלת הסרטן. כך הודיע היום (שני) היום הגוף נאחראי להענקת הפרס. שני החוקרים הזוכים הם ג'יימס אליסון האמריקני מאוניברסיטת טקסס וטסוקו הונג'ו היפני מאוניברסיטת קיוטו.

מחקריהם של אליסון והונג'ו מבוססים על פגיעה ביכולת של תאים סרטניים להתגונן מתאי מערכת החיסון. תאים של מערכת החיסון מסוגלים לחסל תאי סרטן, אך יש תאים סרטניים שפיתחו מנגנונים המאפשרים להם לשבש את הפעילות החיסונית נגדם. הגילויים של אליסון והונג'ו פוגעים במנגנוני השיבוש האלה, ומאפשרים למערכת החיסון של הגוף להתמודד בהצלחה רבה יותר עם התאים הסרטניים.

בנוסף, בוועדת פרס נובל לספרות הודיעו כי השנה לא יוענק פרס נובל בתחום - לראשונה אחרי 70 שנה. זאת אחרי שחבר ועדת הפרס ז'אן קלוד ארנו נמצא אשם במקרה אונס מ-2011, והיום נגזרו עליו שנתיים מאסר.

בעקבות קשריו ההדוקים של ארנו עם האקדמיה השוודית - הגוף שאחראי על פרס נובל לספרות, מצאה עצמה האקדמיה בלב ליבה של הפרשה. כתוצאה מכך בוטל השנה את הפרס וחלק מ-18 חברי האקדמיה השוודית  אולצו להתפטר.

תגיות:
סרטן