פלסטינים מפגינים בעזה, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

דיווחים: כ-90 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל בגבול עזה

לפי מקורות פלסטיניים, כ-40 מהנפגעים נורו באש חיה בהתפרעות מול זיקים; היום: 4 שריפות בעוטף עזה מעפיפוני תבערה
גל ברגר ואסף פוזיילוב
01 באוקטובר 2018
19:13
עודכן ב 19:18

משרד הבריאות בעזה מסר הערב (שני) כי 93 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל בגבול רצועת עזה – 37 מהם מאש חיה. כ-4,000 פלסטינים מפגינים ליד גדר המערכת בצפון הרצועה, מול זיקים, ומשליכים חפצים בוערים לעבר הגדר. חיילי צה"ל מפעילים אמצעים לפיזור הפגנות ובעת הצורך יורים בנשקם.

גם הערב יצאו כלי שיט מעזה לכיוון ישראל, למחות על המצור הימי. חיל הים ירה ירי אזהרה באוויר. טרור התבערה מעזה גרם היום לארבע שריפות במערב הנגב.


ביום שישי דווח כי נהרגו שבעה פלסטינים וכ-400 נפצעו בעימותים עם הצבא לאורך גדר המערכת. כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימונים, מטענים וגם הבעירו צמיגים ויידו אבנים. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי בין ההרוגים ילד בן 12, נער בן 14 ושני צעירים בני 18.

מצה"ל נמסר כי כלי טיס ביצע שתי תקיפות בצפון הרצועה בתגובה לרימונים ולמטענים שהושלכו לעבר הלוחמים. זוהו גם מספר חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון עזה, ומיד לאחר מכן ברחו בחזרה לשטח רצועה.

בתוך כך, סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים, אונר"א, פינתה מרצועת עזה כמחצית מעובדיה הזרים משיקולי ביטחון, בשל החרפת המחאה של עובדי פרויקט החירום של אונר"א שפוטרו לפני כמה חודשים או שהיקף משרתם הוקטן. מדובר בתשעה עובדים זרים של הסוכנות שפונו, ומשמשים בתפקידים זוטרים יותר, בעוד שמנהל הסוכנות ברצועה ובכירים נוספים נותרו בעזה.

ההחלטה התקבלה בעקבות פעילות מחאה נוספת שארגנו הבוקר עובדי אונר"א זועמים מול מלון א-דירה בעזה שבו מממוקמים באופן ארעי משרדי הסוכנות, לאחר שהכניסות למשרדיהם הקבועים נחסמו. כמה עשרות מפגינים חסמו את הדרך לכלי רכב של הסוכנות בסמוך למלון, ומנגנוני הביטחון של חמאס באו למקום ופיזרו את ההתקהלות.

איגוד העובדים הפלסטינים באונר"א הודיע כי מחר ומחרתיים תהיה שביתה בכל בתי הספר של אונר"א ברצועה ובמשרדי הסוכנות. בסוכנות בעזה סירבו להצטרף היום לשביתה הכללית ברצועה לאות הזדהות עם חוק הלאום.