הריסות ברעידת האדמה באינדונזיה
צילום: אי-פי

"לא הייתה התראת צונאמי, לרבים לא היה סיכוי לברוח"

פרנס דמון, עיתונאי אינדונזי שנקלע לרעידת האדמה בפאלו והצליח להימלט מגלי הצונאמי, שחזר בכאן רשת ב': "אנשים נשארו מאחור כדי לחלץ את יקיריהם ונספו. לרוב לא היה שום סיכוי להימלט. זה יסתיים באלפי הרוגים"
השעה הבינלאומית
02 באוקטובר 2018
15:40

בזמן שמספר ההרוגים ברעידת האדמה הקטלנית שפקדה את אינדונזיה ממשיך לעלות במהירות, פרנס דמון, עיתונאי מקומי שנקלע לרעש בפאלו, תיאר היום (שלישי) בריאיון לערן סיקורל ב"שעה הבינלאומית" בכאן רשת ב' את ממדי האסון. "התושבים בכלל לא קיבלו שום התראה על צונאמי", טען דמון.

האזינו לריאיון ב"השעה הבינלאומית":

דמון עצמו הצליח להימלט מפני הצונאמי להרים סמוכים. לדבריו, תושבים רבים בחרו להישאר מאחור כדי לחלץ את יקיריהם שנקברו תחת ההריסות – ואז נספו בעצמם בגלים. הוא סיפר כי "לאורך כל הדרך היו רעשי משנה. ראינו מרכול מתמוטט ואנשים עומדים בחוץ ומתפללים כי קרובים שלהם היו בפנים. אז הייתה רעידת אדמה נוספת והמקום קרס. זאת הייתה חוויה נוראית". בדרכו למקום מבטחים נגמר הדלק באופנוע בו נסע והוא המשיך את המסע ברגל. 

בהמשך החליט לחזור לפאלו כדי לקחת את הציוד שלו. "הגעתי למלון, הייתי בשוק כשראיתי את ההרס. לא היה שם אף אחד וראיתי כמה גופות במלון. החלטתי ללכת לשדה התעופה. ישבתי שם בחנייה וחיכיתי לטיסה הראשונה משם לג'קארטה". 

הוא העריך כי אלפי בני אדם קבורים עדיין תחת ההריסות, "זה ייגמר באלפי הרוגים. ראיתי מאות אנשים שהגיעו לפסטיבל. המשטרה חסמה את הרחוב ולא הרשו למכוניות להיכנס. הם היו בלי אמצעי תחבורה ויכולת להימלט משם". 

בתוך כך, מדריך הטיולים גיא גלב גיסר שנמצא באינדונזיה סיפר בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי  "אנחנו שוכחים את האסונות הקודמים, גם אז היו המון נפגעים. הבעיה שבפריפריה התשתיות לא טובות והדברים עובדים פחות טוב. יש רגע שאנשים כועסים, שוכחים וממשיכים. זאת מדינה שבכל ההיסטוריה שלה עברה אסונות טבע".

מוקדם יותר עלה מניין ההרוגים ברעידת האדמה ובצונאמי שבאינדונזיה ל-1,234 בני אדם. היום נחת במזרח ג'אווה שבמרכז המדינה, אזור שנפגע ברעידת האדמה שקרתה ביום שישי, מטוס צבאי שפינה עשרות תושבים, בהם פצועים הזקוקים לטיפול. מאות בני אדם אחרים עדיין ממתינים לפינוי. מפקד בסיס חיל האוויר במזרח ג'אווה, אנדי וויג'איה, אמר כי ישנם שבעה מטוסים שמוכנים לשימוש בפעולות החילוץ – אך יש לקרוא לצוותים שיפעילו אותם.

המצב נואש במיוחד באזורים שנפגעו משמעותית במרכז האי סולאווסי, שם אוזלים המזון והדלק לתושבים. רעידת האדמה ביום שישי, בעוצמה 7.5, גרמה למותם של מאות בני אדם, אך ישנם אזורים שכוחות ההצלה טרם הגיעו אליהם. לאורך הדרכים ההרוסות נראים שלטים "אנחנו צריכים אוכל" ו"אנו זקוקים לעזרה". צוותי החילוץ סורקים בתים ומבנים שנהרסו בחיפוש אחר ניצולים, אך הם זקוקים לעוד ציוד כבד כדי לפנות את ההריסות.