סבא"א בתגובה לנתניהו: "בדקנו את כל האתרים באיראן שהיו צריכים להיבדק"

בסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אמרו בעקבות דברי ראש הממשלה באו"ם כי פקחיהם קיימו בדיקות בכל האתרים הרלוונטיים במדינה: "כל מידע שנגיע נבחן בדקדקנות. לא נדון בנושאים האלה בפומבי"
עמיחי שטיין
02 באוקטובר 2018
13:01

הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית פרסמה היום (שלישי) הודעה לפיה פקחיהם קיימו בדיקות בכל האתרים הרלוונטיים במדינה: "כל מידע שנגיע נבחן בדקדקנות. לא נדון בנושאים האלה בפומבי". 

בהודעה שפורסמה בשמו של יו"ר סבא"א יוקיה אמאנו, צוין כי הסוכנות "משתמשת בכל המידע הרלוונטי אך היא לא מתייחסת לכל מידע כאמת לאמיתה. כל המידע שנאסף, כולל מצד שלישי, נתון לבחינה מדוקדקת, יחד עם המידע שנאסף בצורה עצמאית על ידי הסוכנות". עוד צויין כי "הערכת פעילותה הגרעינית הבלתי מוצהרת של איראן נמשכת על בסיס הנספח להסכם הגרעין".

ההודעה מגיעה בעקבות חשיפת אתר גרעין נוסף בטהראן על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך נאומו בעצרת הכללית של האו"ם, ודרישתו כי הסוכנות תבחן את המידע שנחשף. "תבדוק את המתקן לפני שהם יספיקו לפרק אותו", קרא נתניהו לאמאנו, "זוכרים שאמרו לנו שיהיה ניתן לבדוק בכל זמן ובכל מקום? אז מה לגבי עכשיו ופה? ובו זמנית לך תבדוק אתרים אחרים שסיפרנו לך עליהם. ספר לעולם את האמת על איראן.

מפה המציגה את מתקן הגרעין הסודי בטהראן, שנתניהו חשף בנאומו

לאחר חשיפת המידע על ידי נתניהו אמר גורם במשרד החוץ האמריקני לכאן חדשות כי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית צריכה לבדוק את המידע. "אנו מצפים מהסוכנות לפעול בצורה אחראית ובמהירות האפשרית כדי לבדוק כל טענה על כך שאיראן הפרה את מחויבותיה כלפי הסוכנות".מנגד, גורם רשמי במודיעין האמריקני אמר כי "דבריו של נתניהו מטעים מעט. ידענו על המתקן בטהראן, ומדובר במקום מלא בארונות של תיקים ומסמכים – לא בצינורות אלומיניום או צנטריפוגות. אין במתקן הזה שום דבר שיכול לאפשר לאיראן להפר את הסכם הגרעין".

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר בתגובה לנאום נתניהו כי "שום מופע אומנותי לא יצליח לטשטש את העובדה שישראל היא היחידה באזור שיש לה תוכנית סודית ולא מוצהרת של נשק גרעיני, כולל מאגר קיים של נשק אטומי. הגיע הזמן שתחשוף לפיקוח בין-לאומי את תוכנית הנשק הגרעיני הלא חוקית שלה".

בחדשות הערב פורסם לראשונה כי המוסד הוא זה שסיפק את המידע המודיעיני בנוגע לאתרי הטילים. "היו להם לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני", אמר ראש הממשלה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות: "הצגת המידע הוא בבחינת – 'אמרנו לכם'"

משבר ביחסי צרפת – איראן: סנקציות בעקבות ניסיון הפיגוע בפריז

שרי החוץ, האוצר והפנים של צרפת הודיעו היום (שלישי) שיטילו סנקציות נגד הדיפלומטים ושירותי הביטחון האיראנים המוצבים במדינה בעקבות ניסיון הפיגוע בכנס האופוזיציה האיראנית סמוך לפריז לפני כארבעה חודשים. "פעולה חמורה ביותר זו על שטחנו לא היתה יכולה להישאר ללא מענה", אמרו השרים הצרפתים. בין היתר הוחלט על הקפאת רכושם וחשבונותיהם בצרפת של שירות בטחון הפנים במשרד המודיעין האיראני, של הדיפלומט משגרירות איראןבווינה אסאדוללה אסאדי שנעצר בגרמניה לאחר שהעביר חומרי נפץ לזוג שאמור היה לבצע את הפיגוע. שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן אמר כי "סיכול הפיגוע מאשר את הצורך בגישה תובענית ביחסים עם איראן".