נשיא לבנון מאיים: "ניאבק בכל פגיעה ישראלית בריבונותנו"

מישל עון התייחס לראשונה לנושא מתקני הטילים של חיזבאללה בביירות, שהוזכרו בנאום ראש הממשלה באו"ם: "הטענות של נתניהו חסרות בסיס" • גם שגריר רוסיה באיראן יצא נגד התקיפות של ישראל בסוריה: "לא יישארו יותר ללא מענה"
רועי קייס
02 באוקטובר 2018
14:52

נשיא לבנון, מישל עון, התייחס היום (שלישי) בפעם הראשונה למתקני הטילים של חיזבאללה בביירות שעליהם דיבר ראש הממשלה בנאומו באו"ם בשבוע שעבר, ואמר כי מדובר ב"טענות חסרות בסיס". בפגישה עם שרת החוץ האוסטרית המבקרת בלבנון, אמר עון כי ארצו "תיאבק בכל התקפה או פגיעה ישראלית בריבונותה", והוסיף כי הטענות של נתניהו "טומנות בחובן איום ישראלי חדש על הריבונות הלבנונית".

בתוך כך, שגריר רוסיה באיראן, לבאן ג'גריאן, יצא נגד התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה בריאיון לסוכנות הידיעות המקומית "תסנים". השגריר הרוסי הצהיר כי הצעדים הללו "לא יישארו יותר ללא מענה". עוד הוא אמר כי החל תהליך העברת מערכת ה-S-300 לדמשק, "אף שזו לא היית החלטתנו, אלא נאלצנו לעשות כן".

גם שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, התייחס לתקיפות הישראליות בריאיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית. "בכל פעם שישראל תקפה בסוריה, מערכות הנ"מ שלנו הצליחו ליירט יותר משני שליש מהטילים ששוגרו", טען אל-מועלם. ברקע העברת המערכת המתקדמת מסוריה, הוא הוסיף: "אני סבור שהסוגייה הזאת הולכת לכיוון טוב יותר, והמרחב האווירי הסורי יהיה מוגן מהתוקפנות הישראלית".

עוד קודם לכן, הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הגיבה לדברי נתניהו באו"ם ופרסמה הודעה שלפיה פקחיהם קיימו בדיקות בכל האתרים הרלוונטיים באיראן. "כל מידע שנגיע נבחן בדקדקנות. לא נדון בנושאים האלה בפומבי", הדגישו בסוכנות.

לאחר חשיפת המידע על ידי נתניהו אמר גורם במשרד החוץ האמריקני לכאן חדשות כי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית צריכה לבדוק את המידע. "אנו מצפים מהסוכנות לפעול בצורה אחראית ובמהירות האפשרית כדי לבדוק כל טענה על כך שאיראן הפרה את מחויבותיה כלפי הסוכנות".מנגד, גורם רשמי במודיעין האמריקני אמר כי "דבריו של נתניהו מטעים מעט. ידענו על המתקן בטהראן, ומדובר במקום מלא בארונות של תיקים ומסמכים – לא בצינורות אלומיניום או צנטריפוגות. אין במתקן הזה שום דבר שיכול לאפשר לאיראן להפר את הסכם הגרעין".