מפעלי בז"ן
צילום: יניב נדב

דוח המשרד להגנת הסביבה: עלייה בדליפת חומרים מסוכנים מבז"ן

מהדוח בנושא פליטת חומרים מזהמים עולה שנמשכת הירידה בפליטת החומרים ממפעלים בארץ. מנגד, בבתי הזיקוק חל גידול של פי שלושה משנת 2016
מיכל וסרמן
02 באוקטובר 2018
15:33

נמשך הצמצום בפליטת חומרים מזהמים ממפעלים בארץ, כך עולה מדוח שפרסם בצהריים (שלישי) המשרד להגנת הסביבה ובו נתונים על פליטת חומרים מזהמים לאוויר, לים ולקרקע מ-560 המפעלים הגדולים בארץ. כמו כן, ישנה עליה של 6% במחזור פסולת עירונית מעורבת.

הדוח מלמד כי הופסקה כמעט לחלוטין הזרמת מזהמים לים התיכון. לעומת זאת, אף שבמפרץ חיפה הופחתה פליטת החומרים המזהמים, בבתי הזיקוק (בז"ן) חל גידול של ממש בדליפת חומרים מסוכנים. אשתקד פלטו בתי הזיקוק 59 טונות של חומרים מסוכנים, וטופלו 843 דליפות - פי שלושה ויותר מהכמות שנפלטה בשנת 2016.

בנוסף עלה מהדוח שפליטות של מזהמים מאסדת הגז תמר, לא משפיעות על הציבור בארץ. זאת בשל מיקומה, כ-22 קילומטר מחופי ישראל. עם זאת, במשרד להגנת הסביבה אמרו שמתוקף הבנות שהושגו בינו לבין חברת נובל אנרג'י, המפעילה את האסדה, היא תטמיע אמצעים להפחתת הפליטות במהלך הרבעון הראשון של 2019. 

במרכז המחקר הסביבתי חיפה מתחו ביקורת על דוח הפליטות לסביבה של המשרד להגנת הסביבה. לדבריו, בדו"ח סתירות פנימיות רבות והוא מעיד על התנהלות בעייתית של הרגולטור.

מבז"ן נמסר: "הדליפות שהתגלו וטופלו בשנת 2017 מהוות כ-0.19% מסך הבדיקות השנתיות. מגמת שיפור איכות האוויר בחיפה, כפי שגם עולה מהדוח, מעודדת ובזן תמשיך לפעול למען שיפור איכות האוויר באזור".

מעמותת צלול נמסר בתגובה לדוח כי "הים והנחלים היו ונותרו קורבנות לזיהום ישיר של מפעלים, ביוב ומי נגר מזוהמים. אנו רואים בחומרה את ההתעלמות וההפרדה של זיהום אסדת תמר מסך הדו"ח, בהינתן ש"תמר" מזהמת יותר מסך כל המפעלים במפרץ חיפה יחדיו ופגיעתה חמורה בסביבה, גם אם רחוקה מהחוף".