תמר זנדברג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כים ממרצ: תומכים בהורדת אחוז החסימה

משיחות שערכו ח"כים בליכוד עולה שישנה תמיכה במהלך גם בקרב ח"כים ממרצ. הדבר יאפשר לראש הממשלה להעביר את היוזמה בכנסת, גם ללא הסכמת הקואליציה. זנדברג לכאן רשת ב': "דיברו איתנו בכירים בקואליציה, לא נהיה כלי משחק פוליטי של נתניהו והליכוד"
זאב קם
03 באוקטובר 2018
09:55

חברי כנסת ממרצ תומכים ביוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו להורדת אחוז החסימה – כך עולה בשיחות שקיימו חברי כנסת מהליכוד, שהחלו לבדוק את עמדות חברי האופוזיציה בנושא. זאת, לאור הרצון לגייס רוב למהלך למרות התנגדות של חלקים בקואליציה.

למעשה, בהנחה שרוב חברי הרשימה המשותפת ומרצ יתמכו במהלך, הדבר יאפשר לראש הממשלה לזכות ברוב בכנסת, מאחר וקולותיהם אמורים לקזז את קולות הבית היהודי, ש"ס ואת של אגודת ישראל (הפלג החסידי ביהדות התורה) שמתנגדות למהלך.

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה הבוקר (רביעי) בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב': "יש לנו עמדה עקרונית שאנחנו תומכים בייצוגיות, גם בעבר התנגדנו להעלאת אחוז החסימה". לדבריה, "דיברו איתנו בכירים בקואליציה, יותר מאחד, אמרנו שיש לנו עמדה עקרונית אבל לא נהיה כלי משחק פוליטי של נתניהו והליכוד".

האזינו לריאיון עם זנדברג:

אתמול טענו ח"כים מהליכוד כי ח"כים מהרשימה הערבית המשותפת מוכנים לתמוך ביוזמה להורדת אחוז החסימה. לדבריהם, עמיתיהם מהרשימה המשותפת ביקשו להעביר באמצעותם מסר ברוח זו לנתניהו, ברקע ההתנגדות של חלק מסיעות הקואליציה ליוזמה.

הסיבה שחלקים באופוזיציה מעוניינים לסייע לראש הממשלה בנושא היא שהעלאת אחוז החסימה, שנועדה במקור לפגוע בסיעות הערביות ולהקשות על חלקן לעבור את אחוז החסימה, הובילה להתאחדותן בבחירות האחרונות. לפי בכירים בכנסת, בתוך הרשימה המשותפת ישנם עימותים ומחלוקות רבים, ורבים מחבריה היו שמחים לקבל את האפשרות להתפלג מחדש לסיעות נפרדות. לשם כך, נדרש להוריד בחזרה את אחוז החסימה ולאפשר להן לעבור אותו כשהן רצות בנפרד.

ח״כ יוסף ג׳בארין אמר בתגובה לפרסום בכאן חדשות: ״נתניהו מבקש לשנות את אחוז החסימה לפי צרכיו הפוליטיים הרגעיים, בסתירה לכללי מנהל תקין. אנחנו התנגדנו בזמנו בתוקף להעלאת אחוז החסימה בגלל הפגיעה בייצוג המפלגות הקטנות, ולא נתנגד באופן עקרוני היום להחזרת המצב לקדמותו.

לפני יותר משבועיים הודיע נתניהו במפתיע כי הוא שוקל להוריד בחצי אחוז את אחוז החסימה. בישיבה השבועית של ראשי הקואליציה, בישר ראש הממשלה למשתתפים כי הוא "מעלה את האפשרות" בנושא.