"יכסו את כל שמי סוריה": תיעוד מהגעת מערכת ה-S-300

ברשת "אל-מיאדין" דיווחו כי הסורים שומרים על חשאיות בנוגע למיקומן של הסוללות שרוסיה סיפקה, אך בפרסום אחר נטען כי איראן הסיגה את כוחותיה משדה התעופה T4 שבאזור חומס כדי לאפשר להציב שם את המערכת
נורית יוחנן וערן זינגר
03 באוקטובר 2018
11:15

ערוץ RT הרוסי פרסם היום (רביעי) תיעוד של הגעת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה. בדיווח של כתב רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, נמסר כי אין בינתיים מידע על מיקומן של סוללות מערכת ההגנה האווירית, שכן בדמשק שומרים על חשאיות משיקולי ביטחון.


הרשת המזוהה עם חיזבאללה דיווחה כי ארבע הסוללות שסיפקה מוסקווה למשטר אסד יכסו "את כל שמי סוריה", לרבות האזורים שהותקפו עד היום בידי ישראל.

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" דיווח היום שאיראן הסיגה את כוחותיה משדה התעופה הצבאי הגדול T4 שבאזור חומס, על מנת לאפשר לכוחות הרוסיים לפרוס שם את מערכת ה- S-300. בעיתון צוטטו מקורות המקורבים למשטר אסד, שציינו כי צומצמה גם הנוכחות של הקצינים הסורים בתחום שדה התעופה.

אמש שר הביטחון הרוסי, סרגיי שויגו, הודיע כי מערכת ה-S-300 הועברה לצבא סוריה. בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי נאמר כי רוסיה העבירה ארבעה מתקני שיגור, לצד מכ"מים וכלים נוספים. עוד הוסיפו שהאימונים של המומחים הסורים על המערכות כבר החלו. לדברי שויגו, האימונים יימשכו כשלושה חודשים. 

שויגו אמר שהרוסים בונים עם הסורים מערכת הגנה והתראה משותפת שבנייתה תסתיים החודש. האימונים של הצוותים ימשכו עד 20 באוקטובר. ‏רוסיה העבירה לסוריה 49 רכיבים ממערכות ה-S-300 ובהם מכ"מי בקרת אש, אמצעי שליטה ובקרה וארבעה משגרים. המשלוח כולל אמצעי לחימה אלקטרונים ואמצעים נוספים שמאפשרים שליטה על רדיוס קצר ל-50 ק"מ, ו-200 ק"מ לכיוון המתקפות שהיו.