הזוכים בפרס בכימיה
צילום: ניקולאס אלמהד, אתר פרס הנובל

זוכי פרס נובל בכימיה: שלושה חוקרים על בתחום החלבונים והאבולוציה

פרנסס ארנולד, ג'ורג' סמית מארצות הברית וגרגורי וינטר מבריטניה זכו בפרס השנה. ארנולד היא האישה הראשונה שזכתה מאז זכייתה של עדה יונת ב-2009. יונת בכאן רשת ב': "היא משנה את החלבונים כדי לעשות את הדברים שהיא רוצה"
איתמר מרגלית
03 באוקטובר 2018
14:15

האקדמיה המלכותית בשבדיה הכריזה היום (רביעי) על הזוכים בפרס נובל לכימיה. הזוכים הם פרנסס ארנולד וג'ורג' סמית מארצות הברית וגרגורי וינטר מבריטניה. ארנולד היא האישה החמישית שזוכה בפרס.

הפרס, בשווי כמיליון דולר, התמקד השנה בתחום האבולוציה ולשימושים שלהם לפיתוח חלבונים הפותרים בעיות כימיות. לארנולד, שתזכה במחצית מהסכום, ניתן הפרס על אבולוציה שביצעה באנזימים של חלבון, שיצרו תגובות זרז כימיות בחלבונים. בחצי השני יחלקו הכימאי ווינטר.

עדה יונת, שזכתה ב-2009 בפרס נובל בכימיה, הסבירה בכאן רשת ב' על מחקרה של ארנולד: "חלבונים הם החלקים שמבצעים כמעט את כל הפעולות שאנחנו ובעלי חיים צריכים כדי לחיות. אחרי שהחוקרים הבינו איך הם עובדים ואיך האבולוציה שיפרה אותם, ארנולד חיברה את שני הדברים זאת כדי ליצור חומרים חדשים ולעשות אבולוציה מכוונות. היא משנה את החלבונים כדי לעשות את הדברים שהיא רוצה".

היא אישה מקסימה וביקרה פה בארץ לפני כמה חודשים, לתת הרצאה לכבוד 70 שנה למדינה. היא אישה מקסימה, והיא אמרה לי 'אני מהנדסת ולמדתי ליצור דברים חדשים. אני רוצה ליצור דברים חדשים. איך הכל נעשה בעבר כבר למדתי, עכשיו אני רוצה לעשות דברים חדשים'".

אתמול ניתן הפרס לשלושה פיזיקאים על המצאות "פורצות דרך", לפי הוועדה, בתחום פיזיקת לייזר. הזוכים הם ארתור אשקין מארצות הברית, ג'ראר מורו הצרפתי ודונה סטריקלנד מקנדה, שהיא האישה הראשונה שזוכה בפרס נובל לפיזיקה מאז 1963.

בתחילת השבוע הוכרז כי פרס נובל ברפואה יוענק השנה במשותף לשני חוקרים מארצות הברית ומיפן, שהובילו לפיתוחו של טיפול חדש במחלת הסרטן. החוקרים הזוכים הם ג'יימס אליסון האמריקני מאוניברסיטת טקסס וטסוקו הונג'ו היפני מאוניברסיטת קיוטו.

בנוסף, בוועדת פרס נובל לספרות הודיעו כי השנה לא יוענק פרס נובל בתחום - לראשונה אחרי 70 שנה. זאת אחרי שחבר ועדת הפרס ז'אן קלוד ארנו נמצא אשם במקרה אונס מ-2011, והיום נגזרו עליו שנתיים מאסר. בעקבות קשריו ההדוקים של ארנו עם האקדמיה השוודית - הגוף שאחראי על פרס נובל לספרות, מצאה עצמה האקדמיה בלב ליבה של הפרשה. כתוצאה מכך בוטל השנה את הפרס וחלק מ-18 חברי האקדמיה השוודית  אולצו להתפטר.