צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עיריית ת"א עתרה נגד משרד התחבורה: לחדש את עבודות הגשר בשבת

בעירייה דורשים לחייב את נתיבי איילון להמשיך את העבודות בגשר יהודית כמתוכנן, עד להכרעה בהחלטת השר כץ לדחותן: "העיכוב והסחבת גורמים לתושבים נזקים כבדים"
שרון עידן
03 באוקטובר 2018
14:16

עיריית תל אביב-יפו הגישה היום (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד שר התחבורה, ישראל כץ, וחברת נתיבי איילון. העירייה דורשת מהמשרד להבהיר מדוע נעצרו העבודות להקמת גשר יהודית, שהופסקו באוגוסט בלחץ המפלגות החרדיות ועל רקע סערת השבת. לטענת העירייה, הדבר לא הוסבר לה עד כה, למרות פניות חוזרות ונשנות ובקשות הארכה של משרד התחבורה.

עתירת העירייה לבית המשפט כוללת בקשה למתן צו ביניים, המשעה את החלטתו של השר כץ לעכב או להפסיק את העבודות בגשר – ומחייב את נתיבי איילון להמשיך כמתוכנן את העבודות, עד להכרעה בעתירה זו. 

בעירייה אומרים כי העיכוב בבניית הגשר והסחבת גורמים נזקים כבדים לתושבי תל אביב, וכי אין בכוונת העירייה להמתין עוד. לכן, הוחלט על פנייה לערכאות משפטיות.

ראש העיר, ראש חולדאי, הסביר את הגשת העתירה: ״הקמת הגשר היא חלק מהמדיניות שלנו לחיזוק המארג העירוני, חיבור בין חלקי העיר השונים ועידוד הליכה ברגל ושימוש באופניים ככלי רכיבה יומיומי.
החלטת שר התחבורה להפסקת העבודות בשבת התקבלה ממניעים פוליטיים צרים ובהיעדר סמכות. ואף על פי כן - גשר יהודית יוקם גם יוקם...״.

בסוף חודש אוגוסט האחרון הורה כץ להקפיא את כל העבודות בגשר, שתוכננו להתבצע בשבת, בלחץ חברי הכנסת החרדים. כץ ביקש להגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל, לדבריו, בארץ ובעולם.

לאחר ההחלטה, הבהיר כץ כי הוא דוחה את העבודות על הגשר לפחות בחצי שנה. "לא אתן לחסום את נתיבי איילון באמצע שבוע ובסוף השבוע. אם אי אפשר לבצע את העבודה בשעות הלילה, העבודות יידחו", אמר בריאיון לחברת החדשות. הוא הדגיש כי "השיקול שלי ממלכתי, השיקול של עיריית תל אביב פוליטי".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם לראשונה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה מעורב בעצירת העבודות לבניית הגשר. זאת, על אף שגם גורמים בלשכת נתניהו טענו אז ש"לא סביר שיעצרו את נתיבי איילון באמצע השבוע".