מפגינים איראנים קוראים נגד ארצות הברית
צילום: אי-פי

"סנקציות על איראן – בלי לפגוע בסיוע הומניטרי ובתעופה האזרחית"

ניצחון חלקי לרפובליקה האסלאמית: בעקבות עתירה שהגישה איראן עם חידוש הסנקציות האמריקניות, בית הדין הבין-לאומי בהאג הורה לארצות הברית לוודא שהן לא ישפיעו על הסיוע ההומניטרי ובטיחות התעופה. בטהראן בירכו: "עוד הוכחה שהסנקציות אכזריות ולא חוקיות"
סוכנויות הידיעות
03 באוקטובר 2018
15:39

בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג הורה היום (רביעי) לארצות הברית לוודא כי הסנקציות שהטילה על איראן לא יפגעו בסיוע ההומניטרי ובבטיחות התעופה האזרחית ברפובליקה האסלאמית. השופטים שדנו בעתירה בנושא קראו שלא להחמיר את הסכסוך בין וושינגטון לטהראן.

בכך, העניק המוסד המשפטי הגבוה ביותר של האו"ם ניצחון חלקי לאיראן, שדרשה בעתירתה לבטל לחלוטין את הסנקציות האמריקניות. בין השאר, בטהראן טענו כי הסנקציות מפרות אמנת ידידות שעליה חתמו איראן וארצות הברית ב-1955, כמעט 25 שנים לפני המהפכה האסלאמית.

משרד החוץ האיראני מיהר לברך על הפסיקה של בית הדין בהאג, ואמר כי היא מהווה הוכחה נוספת ש"הסנקציות נגד המדינה והעם האיראנים אינן חוקיות ואכזריות". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, צייץ בחשבון הטוויטר שלו דברים ברוח דומה וכתב: "פסיקת בית הדין היא ניצחון לשלטון החוק. חיוני שהקהילה הבין-לאומית תפעל נגד החד-צדדיות המרושעת של ארצות הברית".

החלטתו של בית הדין בהאג אמנם מחייבת, אך עדיין אין בידיו כלים לאכוף אותה והיא אינה צפויה להשפיע באופן ניכר על הסנקציות של ממשל טראמפ. בעבר, התעלמו ארצות הברית ואיראן מהחלטות של הגוף המשפטי הבין-לאומי.

בתחילת חודש אוגוסט הודיע שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי הסנקציות של ארצו על איראן ייכנסו שוב לתוקף. פומפאו הכריז כי להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", והדגיש שארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן. הסנקציות מגבילות את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר, מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.