אלי כהן

אלמנתו של אלי כהן בפנייה לאסד: "שחרר את עצמות בעלי"

נאדיה כהן השתתפה בכנס בנושא הטיפול בפצועים הסורים וביקשה מאסד את הבקשה "באהבה ומרחמים". כהן אמרה בכאן רשת ב' כי היא לא מאבדת תקווה: "יש אפשרות לרכך את ליבו של אסד"
בחצי היום
03 באוקטובר 2018
15:58

נאדיה כהן, אלמנתו של המרגל הישראלי אלי כהן, פנתה היום (רביעי) לנשיא סוריה בשאר אסד וביקשה ממנו להעביר לישראל את עצמותיו של אלי כהן. "אני פונה אליך באהבה, שיהיה שלום בביתך, אני אפילו מבקשת רחמים, שחרר את אלי, שחרר את העצמות", נאמר בפנייה לנשיא הסורי על  ידי ד"ר מסעוד ברהום, מנהל המרכז הרפואי גליל בנהריה שנרתם ופנה לאסד בערבית.

"אני לא צעירה, כשחמותי נפטרה בגיל מבוגר בכיתי, אמרתי שהיא לא זכתה לראות את קבר בנה. אני בת 83, תסתכל עלינו אחרת, תסלח", אמרה כהן בכנס בינלאומי, שבו השתתפו היא וברהום, בנושא טיפול בפצועי המלחמה הסורים שארגן המרכז הרפואי גליל בקיבוץ רגבה.

בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' התייחסו כהן וברהום לפנייה. אלמנתו של המרגל הישראלי אמרה כי היא לא מאבדת תקווה: "יש אפשרות לרכך את ליבו של אסד". כהן הוסיפה כי "אלי נענש מספיק". ברהום סיפר כי הוא מאמין שיודעים היכן נמצא הקבר של אלי כהן, והוא בטוח ששומרים את עצמותיו לצורך משא ומתן שיכול להתקיים בעתיד. "פניתי לאוזניים הקשובות וללב הטהור של אסד, שיענה בחיוב לבקשתה של נאדיה", אמר ברהום בתכנית.

לפני שלושה חודשים השיב המוסד לישראל את שעון היד של אלי כהן במבצע מיוחד שבוצע בתקופה האחרונה. השעון הוצג למשפחתו של כהן בטקס האזכרה השנתי שהתקיים כמה שבועות לפני כן לזכרו, על ידי ראש המוסד יוסי כהן. כעת מוצג השעון במטה המוסד לאות ולזיכרון ללוחם, בראש השנה הועבר השעון לחזקת המשפחה.

"לאחר הוצאתו של אלי כהן להורג ב-18 במאי 1965, הוחזק שעון היד שלו בידי מדינת אויב. עם השבתו של השעון לישראל בוצעו פעולות מחקריות ומודיעיניות, שבסיומן נקבע חד-משמעית כי אכן מדובר בשעונו של כהן", נמסר בהודעה של לשכת ראש הממשלה. 

אלי כהן היה מרגל של ישראל בסוריה והוא הוצא להורג לאחר שנתפס. כהן נולד במצרים ועלה לארץ בשנת 1957. ב-1960 הוא גוייס ליחידה המבצעית של אגף המודיעין בצה"ל והוכשר כמרגל. בשנת 1961 הוא נשלח לארגנטינה ושם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה מסוריה, בשם כמאל אמין ת'אבת. כהן התיידד עם כמה דמויות בולטות ומקושרות, יוצאי סוריה בארגנטינה.

ב-1962 כהן עבר לדמשק בדמות של סורי, השב למולדתו אחרי כמה שנים. הוא שכר דירה סמוך למטכ"ל הסורי על מנת שיוכל לנטר את פעילות הצבא הסורי בקלות. כהן, ככמאל אמין ת'אבת, בנה לעצמו שם של איש עסקים נדיב ופטריוט לאומני. הוא התיידד עם אנשי צבא ועם בכירים מהצמרת הסורית, איתם טייל ברחבי סוריה. באמצעות קשרים אלה, אסף כהן מידע רב. 

כהן אסף מידע אודות הצבא הסורי וההנהגה הסורית וכמו כן לגבי הקשרים של הסורים לארגוני הטרור הערביים בארץ. פעם בחצי שנה יצא לנסיעות עסקים באירופה, שאפשרה לו להפגש עם מפעיליו ולהגיע לביקור אצל משפחתו בישראל. 

כהן עונה במהלך חקירתו שנמשכה כארבעה שבועות. ישראל עשתה מאמצים רבים כדי להצילו, אך כל ההצעות של ישראל לסורים נענו בשלילה. במאי 1965 נתלה כהן. לפני שהוצא להורג כתב כהן מכתב לאשתו נאדיה: "נאדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים אני מבקש מאשתי שתסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו. יום יבוא וילדי יהיו גאים בי. ולך נאדיה יקירתי, אנא התחתני עם איש אחר שיהיה אבא לילדים שלנו, לפי רצונך. אל תבזבזי את זמנך בבכי על מה שקרה, אלא הביטי לעתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי".