צילום: אי-פי

שר החוץ האמריקני: "הצבת טילי S-300 מהווה סכנה גדולה לאזור"

במסיבת עיתונאים נמנע מייק פומפאו מלפרט מה תעשה ארצות הברית מול הצעד שרוסיה נקטה שלשום: "לא אגיב בנוגע לתגובה שלנו להעברת המערכת". הוא התייחס גם למתיחות מול איראן על רקע הסנקציות שהטילה עליה ארצות הברית: "איראן מנצלת לרעה את בית המשפט הבינלאומי לצדק"
סוכנויות הידיעות
03 באוקטובר 2018
18:50

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס היום (רביעי) להעברת מערכת טילי S-300 לסוריה ואמר כי "הצבת הטילים מהווה סכנה גדולה לאזור". כשנשאל מה ארצות הברית תעשה מול הפעולה מצד רוסיה, הוא נמנע מלפרט: "לא אגיב בנוגע לתגובה שלנו ל-S-300", אמר במסיבת עיתונאים לאחר פגישה עם שר החוץ הגרמני.


פומפאו התייחס גם למתיחות מול איראן על רקע הסנקציות שהטילה עליה ארצות הברית. "איראן מנצלת לרעה את בית המשפט הבינלאומי לצדק", אמר לאחר שבית הדין בהאג קרא לממשל האמריקני לוודא שהעיצומים שהטיל על טהראן לא יפגעו בסיוע ההומניטרי לאיראן ובבטיחות התעופה האזרחית במדינה. כמו כן הודיע פומפאו כי ארצות הברית מבטלת את האמנה עם איראן את האמנה ליחסים כלכליים מ-1955 עם איראן.

שלשום הודיע שר הביטחון הרוסי, סרגיי שויגו, כי מערכת ה-S-300 הועברה לצבא סוריה. בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי נאמר כי רוסיה העבירה ארבעה מתקני שיגור, לצד מכ"מים וכלים נוספים. עוד הוסיפו שהאימונים של המומחים הסורים על המערכות כבר החלו. לדברי שויגו, האימונים יימשכו כשלושה חודשים.

שויגו אמר שהרוסים בונים עם הסורים מערכת הגנה והתראה משותפת שבנייתה תסתיים החודש. האימונים של הצוותים ימשכו עד 20 באוקטובר. ‏רוסיה העבירה לסוריה 49 רכיבים ממערכות ה-S-300 ובהם מכ"מי בקרת אש, אמצעי שליטה ובקרה וארבעה משגרים. המשלוח כולל אמצעי לחימה אלקטרונים ואמצעים נוספים שמאפשרים שליטה על רדיוס קצר ל-50 ק"מ, ו-200 ק"מ לכיוון המתקפות שהיו.