ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ראשי הקואליציה ידרשו מרה"מ: תגיד לנו אם פניך לבחירות

את הדרישה אמורים להעלות ראשי המפלגות בישיבתם הקרובה שתתקיים ביום ראשון. ראשי מפלגות מרגישים שנתניהו דוחה את ההכרעה בנושא
מיכאל שמש
03 באוקטובר 2018
20:14

ראשי המפלגות החברות בקואליציה ידרשו מראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבתם הקרובה, שתתקיים ביום ראשון, לומר להם האם פניו לבחירות. ראשי המפלגות מרגישים שנתניהו דוחה את ההכרעה בנושא. כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן רשת ב' כי גורמים בכירים בכנסת טענו כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אינו מקיים עדיין שיחות ומגעים עם ראשי הסיעות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס משום שהוא לא בטוח אם נתניהו, מעוניין בבחירות או בשימור הקואליציה. לטענת הבכירים אין לישראל ביתנו כוונה להתחיל במגעים כאלה עד שהמצב יתבהר.

הגורמים הסבירו כי במפלגתו של ליברמן רוצים להימנע מסיטואציה שבה הם יגיעו להסכמות מול המפלגות החרדיות, יתפשרו בנקודות מסויימות בחוק הגיוס ואז יגלו כי נתניהו יפנה בכל זאת לבחירות בעילה אחרת. לכן, לדבריהם, כל עוד ראש הממשלה נתניהו לא מבהיר שפניו אינם לבחירות וכי הוא מעוניין בפתרון ואישור של חוק הגיוס – לא יחלו שום מגעים בין ישראל ביתנו לחרדים בנושא.

בסוף אוגוסט אמר ראש הממשלה כי הוא מציב לליכוד יעד של 40 מנדטים בבחירות הקרובות לכנסת. נתניהו השתתף בכנס ראשי רשויות ומועמדים של הליכוד בבחירות המקומיות, ואמר כי בבחירות הכלליות "המספר 35 מנדטים הוא סביר, והמספר 40 הוא יעד".

החרדים איימו לא מכבר לפרוש מהממשלה אם חוק הגיוס יעבור. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן איים לפני כשלושה חודשים כי אם החוק יעבור בקריאה שלישית תפרוש יהדות התורה מהממשלה. גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) נקט בצעד דומה ואיים להפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס. בתחילת מושב החורף שייפתח ב-14 באוקטובר, אמור להתחיל המשא ומתן בנוגע לשינויים שדרשו החרדים לבצע בחוק הגיוס.