הגעת הסוללות לסוריה

סוללות ה-S-300 בסוריה: צה"ל ייאלץ להפעיל אמצעים שטרם השתמש בהם

במערכת הביטחון נערכים להפעלת חיל האוויר בסוריה באופן שבו לא פעל עד היום. זאת בעקבות הצבת הסוללות הרוסיות ובהן גם מערכות לוחמה אלקטרונית המשבשות קליטת ג'י-פי-אס. שיבוש שעלול להכשיל פעילות של מל״טים, מטוסים, וגם טילים
רועי שרון
03 באוקטובר 2018
21:04

במערכת הביטחון נערכים להפעלת אמצעים שלא השתמשו בהם בעבר כדי להפעיל מבצעית את חיל האוויר בסוריה לאחר הצבת סוללות טילי ה-S-300 הרוסיות שם. כך דווח הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


פרטים חדשים שמתבררים מאז התקרית שבה הופל המטוס הרוסי לפני כשבועיים מעידים שהמשבר מול הרוסים גדול יותר ואסטרטגי יותר מכפי שהוצג בתחילה. הקבינט המדיני-ביטחוני אמנם הנחה את הדרג הצבאי להמשיך לפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ולתקוף כאשר יש צורך, אולם הצבת מערכות ההגנה האווירית S-300 משנה את כללי המשחק.

המערכות כוללות, לצד טילים, גם מערכות לוחמה אלקטרונית המשבשות קליטת ג'י-פי-אס. שיבוש זה עלול להכשיל פעילות של מל״טים, מטוסים, וטילים. בהנחה שישראל אכן מתכוונת להמשיך לתקוף מטרות בשטח סוריה, מרגע שמערכות הנ"מ יופעלו, יידרש חיל האוויר לפעול באמצעים ובאופן שהוא לא פעל עד היום בפעילות מבצעית.

ערוץ RT הרוסי פרסם היום תיעוד של הגעת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה. בדיווח של כתב רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, נמסר כי אין בינתיים מידע על מיקומן של סוללות מערכת ההגנה האווירית, שכן בדמשק שומרים על חשאיות משיקולי ביטחון. 

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום כי "הצבת הטילים מהווה סכנה גדולה לאזור". כשנשאל מה ארצות הברית תעשה מול הפעולה מצד רוסיה, הוא נמנע מלפרט: "לא אגיב בנוגע לתגובה שלנו ל- S-300", אמר במסיבת עיתונאים לאחר פגישה עם שר החוץ הגרמני.