נציב קבילות החיילים אלוף במיל' יצחק בריק
צילום: פלאש 90

נציב קבילות החיילים: "הכשל במוכנות למלחמה - חמור יותר מיום הכיפורים"

האלוף (במיל') יצחק בריק מתח ביקורת קשה על החלטת הרמטכ"ל למנות ועדה לבדיקת הכשירות של צה"ל. במכתב לרה"מ ולשר הביטחון התריע מפני "הידרדרות חמורה בנושאים מכריעים", וקרא להקים ועדת חקירה חיצונית: "אמירות הרמטכ"ל על מוכנות הצבא לא עומדות במבחן המציאות"
כרמלה מנשה
04 באוקטובר 2018
06:36

נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, מתח ביקורת קשה על הוועדה שמינה הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט לבדיקת רמת הכשירות של צה"ל. בתגובה ראשונה, שפורסמה לראשונה הבוקר (חמישי) בכאן חדשות, כתב בריק כי יש חשש שבוועדה יהיה ניגוד עניינים והצביע על כך שבדוח שהוציא, הציג נושאים המעידים על "כשל חמור מזה שהיה במלחמת יום הכיפורים".

בריק ביקר גם את מבקר צה"ל תא"ל במילואים אילן הררי ואמר כי אין ביכולתה של הוועדה בראשותו, "הנתונה למרות הרמטכ"ל", להכיל בתוכה את עוצמת הליקויים "החמורים" ואת מורכבותם. "חלק מהנושאים לוועדה אין מנדט לבדוק, מה עוד ששניים מחברי הוועדה הביעו כבר את תמיכתם הנחרצת בעמדת הרמטכ"ל", כתב הנציב במכתב שהועבר גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון אביגדור ליברמן וליו"ר המטה לבטחון לאומי מאיר בן שבת.

"מוטב כי הבדיקה תתבצע טרם תפרוץ המלחמה הבאה ולא אחריה, כשלאף אחד לא תהיה היכולת לומר 'לא ידעתי'. אמירות הרמטכ"ל על מוכנותו של צה"ל אינן עומדות במבחן המציאות", כתב בריק והוסיף כי הוא מוצא בצה"ל הידרדרות חמורה בתחומים מכריעים למוכנות צבא היבשה למלחמה "שאינני זוכר מיום גיוסי".

הנציב גרס גם כי אין ביכולתה של ועדה פנימית לסיים חקירה כזאת בתוך 45 ימים ודרושים, לדבריו, לפחות כמה חודשים. בריק המליץ שראש הממשלה בנימין נתניהו ימנה ועדת חקירה חיצונית בראשותו של שופט עליון בדימוס ומומחים מתחומים שונים, שיחקרו ויגבשו תכנית עבודה "שתתקן מן היסוד את התרבות הארגונית בצה"ל".

"מה שמוצג בדוח שכתבתי מעיד על חוסר אחריות ורשלנות מצד הפיקוד הבכיר בצבא. לצערי נראה כי התמונה הכוללת של המצב הקיים איננה מוכרת כראוי לדרג הבכיר והם אינם מודעים לחומרת המצב. עלינו לפעול לתיקון הליקויים בטרם נאחר את המועד וזו תהיה בכייה לדורות", הוסיף בריק והדגיש כי לא מדובר בריב אישי בינו לבין איזנקוט, אותו הוא "מעריך ומוקיר".

תגובת דובר צה״ל: ״המכתב לא התקבל בצה״ל ולמדנו עליו מכלי התקשורת. לאור החשיבות שאנו מוצאים בבחינת טענות שמועלות מעת לעת וגם לאחרונה, תבחן אותם ועדה מקצועית בראשות מבקר צה״ל ובהשתתפות קצינים בכירים במילואים".


לפני כשבוע הנחה איזנקוט את מבקר צה״ל לבחון נושאים שעלו במסמך שפרסם בריק בנושא כשירות ומוכנות צה"ל. במסמך הנציב מתח ביקורת על מוכנות צה"ל למלחמה. הדוח הועבר לשר הביטחון, לרמטכ"ל, לחברי המטכ"ל ולחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בין השאר קרא בריק כבר אז למנות ועדת חקירה חיצונית בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, שתבדוק את מוכנות וכשירות צה"ל.

איזנקוט קיבל את ההחלטה לאחר התייעצות עם מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק. הדו"ח הראשוני יוצג לעיונו של הרמטכ"ל בתוך 45 ימים. הבחינה תערך במסגרת הביקורות שמקיים מבקר צה"ל בשיתוף עם האלוף במילואים אבי מזרחי ואנשי מילואים בכירים נוספים תוך שיתוף פעולה של כלל יחידות צה״ל.

הרמטכ"ל ציין כי מוכנות צה"ל וכשירותו ללחימה ולניצחון גבוהות ועם זאת הוא רואה ומוצא חשיבות לבחון טענות שמועלות, באופן מקצועי ובכלי הביקורת הרוחביים והמעמיקים המצויים בידי גורמי הביקורת הרשמיים ובהם גם מבקר צה"ל.