סטודנטיות באוניברסיטה העברית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לראשונה: הנדסה - המסלול המועדף על הסטודנטים

אחרי שהפקולטות למדעי החברה הובילו במספר הסטודנטים יותר מ-15 שנה, ההנדסה מתייצבת בראש. לפי המועצה להשכלה גבוהה, נרשמה עלייה גם בשיעור הלומדים מתמטיקה ומדעי המחשב על חשבון משפטים ומדעי הרוח
יערה שפירא
04 באוקטובר 2018
07:50

לראשונה - הסטודנטים מעדיפים ללמוד הנדסה. כך עולה מנתונים שפרסמה היום (חמישי) המועצה להשכלה גבוהה באשר למספרי הסטודנטים בחוגים השונים בשנה הקודמת, לקראת שנת הלימודים הקרובה שתיפתח ביום ראשון. 

במשך יותר מ-15 שנה, הפקולטות שבהן היה מספר התלמידים הגבוה ביותר היו אלה של מדעי החברה. בשנת תשע"ח, למדו הנדסה כמעט 18.5% מהסטודנטים לעומת פחות מ-18% שלמדו במדעי החברה. נרשמה עלייה גם בשיעור הלומדים מתמטיקה ומדעי המחשב על חשבון הפקולטות של משפטים ומדעי הרוח.

במשרד החינוך תולים את המספרים בהצלחת תכנית שר החינוך נפתלי בנט לחיזוק מסלולי ההיי-טק. במסגרת התכנית הקצתה הוועדה לתכנון ותקצוב תמריצים בהיקף של מאות מיליוני שקלים להורדת סף הקבלה למקצועות האלה.

מנגד, נוכח הימשכות מגמת הירידה בלימודי מדעי הרוח, בחודשים הקרובים מתכננים במועצה להשכלה גבוהה לדון בתכנית לקידום התחומים הללו באוניברסיטאות, בתקציב של כ-100 מיליון שקלים. חלק לא מבוטל מהתקציב יועבר לטובת פתיחת מסלולי תארים דו-חוגיים, המשלבים את לימודי מדעי הרוח עם תחומים אחרים.