מערכת הטילים S-300
צילום: אי-פי

רוסיה אחרי הצבת S-300: "מקווים שישראל תפעיל שיקול דעת"

סגן שר החוץ במוסקווה הודיע כי יינקטו צעדים נוספים שילוו את העברת מערכת ההגנה האווירית לצבא סוריה, וקבע: "הצבת המערכת תשנה את המצב באזור"
יותם רוזנוולד
04 באוקטובר 2018
11:50

משרד החוץ של רוסיה הודיע היום (חמישי) כי יינקטו צעדים נוספים שילוו את העברת מערכת ההגנה האווירית S-300 לצבא סוריה. סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי הוא מקווה שישראל "תשתמש בשיקול דעת" חרף הודעתה שתפעל כרגיל גם לאחר הצבת המערכת, וכי הצבת המערכת "תשנה את המצב באזור".

אתמול פורסם בכאן חדשות כי במערכת הביטחון נערכים להפעלת אמצעים שלא השתמשו בהם בעבר כדי להפעיל מבצעית את חיל האוויר בסוריה לאחר הצבת סוללות טילי ה-S-300 הרוסיות שם. פרטים חדשים שמתבררים מאז התקרית שבה הופל המטוס הרוסי לפני כשבועיים מעידים שהמשבר מול הרוסים גדול יותר ואסטרטגי יותר מכפי שהוצג בתחילה. הקבינט המדיני-ביטחוני אמנם הנחה את הדרג הצבאי להמשיך לפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ולתקוף כאשר יש צורך, אולם הצבת מערכות ההגנה האווירית S-300 משנה את כללי המשחק.

המערכות כוללות, לצד טילים, גם מערכות לוחמה אלקטרונית המשבשות קליטת ג'י-פי-אס. שיבוש זה עלול להכשיל פעילות של מל״טים, מטוסים, וטילים. בהנחה שישראל אכן מתכוונת להמשיך לתקוף מטרות בשטח סוריה, מרגע שמערכות הנ"מ יופעלו, יידרש חיל האוויר לפעול באמצעים ובאופן שהוא לא פעל עד היום בפעילות מבצעית.

שלשום הודיע שר הביטחון הרוסי, סרגיי שויגו, כי מערכת ה-S-300 הועברה לצבא סוריה. בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי נאמר כי רוסיה העבירה ארבעה מתקני שיגור, לצד מכ"מים וכלים נוספים. עוד הוסיפו שהאימונים של המומחים הסורים על המערכות כבר החלו. לדברי שויגו, האימונים יימשכו כשלושה חודשים. 

שויגו אמר שהרוסים בונים עם הסורים מערכת הגנה והתראה משותפת שבנייתה תסתיים החודש. האימונים של הצוותים ימשכו עד 20 באוקטובר. ‏רוסיה העבירה לסוריה 49 רכיבים ממערכות ה-S-300 ובהם מכ"מי בקרת אש, אמצעי שליטה ובקרה וארבעה משגרים. המשלוח כולל אמצעי לחימה אלקטרונים ואמצעים נוספים שמאפשרים שליטה על רדיוס קצר ל-50 ק"מ, ו-200 ק"מ לכיוון המתקפות שהיו.