הפגנה של תומכי המשטר באיראן
צילום: אי-פי

חמינאי על טראמפ: "החתול השמן חולם על עכברים"

המנהיג העליון של איראן התבטא בכנס של כוח בסיג': "שמעתי שהנשיא האמריקני אמר שהמשטר יודח תוך חודשיים-שלושה, זה מזכיר לי מילים מלפני 40 שנה". עוד אמר חמינאי: "נמצאים בזמן רגיש לעם האיראני, אך הכלכלה מספיק חזקה כדי להביס את הסנקציות"
יותם רוזנוולד
04 באוקטובר 2018
12:35

המנהיג העליון של איראן האייתוללה עלי חמינאי התייחס היום (חמישי) למצב הכלכלי בארצו ואמר כי הציפייה שהמשטר באיראן יודח לא תתממש. "שמעתי שהנשיא האמריקני אמר למנהיגי אירופה שעליהם לחכות שניים-שלושה חודשים ואז המשטר יודח. החתול השמן חולם על עכברים", אמר חמינאי.

בכנס של כוח המיליציות הבסיג' ציין חמינאי כי זה זמן רגיש לעם האיראני בגלל "איום אמריקני ובעיות כלכליות". המנהיג העליון הדגיש כי הכלכלה האיראנית מספיק חזקה כדי "להביס את הסנקציות".

"בעזרת האל אנחנו נביס את הסנקציות. הפלת משטר הסנקציות תהיה תבוסה לארצות הברית - אמריקה תספוג מהלומה מהעם האיראני", תקף חמינאי.

אתמול הורה בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג לארצות הברית לוודא כי הסנקציות שהטילה על איראן לא יפגעו בסיוע ההומניטרי ובבטיחות התעופה האזרחית ברפובליקה האסלאמית. השופטים שדנו בעתירה בנושא קראו שלא להחמיר את הסכסוך בין וושינגטון לטהראן.

בכך, העניק המוסד המשפטי הגבוה ביותר של האו"ם ניצחון חלקי לאיראן, שדרשה בעתירתה לבטל לחלוטין את הסנקציות האמריקניות. בין השאר, בטהראן טענו כי הסנקציות מפרות אמנת ידידות שעליה חתמו איראן וארצות הברית ב-1955, כמעט 25 שנים לפני המהפכה האסלאמית.

בתחילת חודש אוגוסט הודיע שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי הסנקציות של ארצו על איראן ייכנסו שוב לתוקף. פומפאו הכריז כי להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", והדגיש שארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן. הסנקציות מגבילות את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר, מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.