אילוסטרציה
shutterstock

"רוסיה ביצעה מתקפת סייבר נגד הארגון למניעת הפצת נשק כימי"

בריטניה והולנד מאשימות את רוסיה בכך שהפעילה את המודיעין שלה כדי לפרוץ למחשבי הארגון. ארבעה פעילים רוסים נעצרו בחודש אפריל האחרון לאחר שככל הנראה ניסו לפרוץ למחשבי ה-OPCW. בבריטניה איימו בהטלת סנקציות נוספות על רוסיה, אך בדוברות משרד החוץ הרוסי טענו כי מדובר ב"קוקטייל שטני של האשמות"
יותם רוזנוולד
04 באוקטובר 2018
16:41

רשויות החוק בבריטניה ובהולנד האשימו היום (חמישי) את המודיעין הצבאי הרוסי ה-"GRU" במתקפת סייבר על הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW). בעקבות התקרית איימו בבריטניה להטיל סנקציות נוספות על רוסיה. דובר משרד החוץ הרוסי הגיב לדברים ואמר כי מדובר "קוקטייל שטני של האשמות".

מפרטי התקרית עולה כי בחודש אפריל 2018 עצרו שירותי הביטחון ההולנדים מתקפת סייבר של המודיעין הצבאי הרוסי. פעילי ה-GRU ניסו ככל הנראה לפרוץ לרשת ה-wifi של הארגון למניעת הפצת נשק כימי.

ארבעה פעילים של ה-GRU נעצרו וגורשו עוד באותו היום מהולנד. המחשב של אחד מהמגורשים היה פעיל בברזיל, שווייץ ומלזיה ונראה כי הוא שימש לצורך השגת מידע גם על חקירת טיסה MH17. המגורשים הגיעו להולנד עם דרכונים דיפלומטיים ועם נחיתתם בשדה התעופה סחיפהול לוו בידי חבר הסגל הדיפלומטי של השגרירות הרוסית בהאג.

בעקבות פרסום הדברים אמר שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט כי "אנחנו ובנות בריתנו דנים בהטלת סנקציות נוספות על רוסיה". הוא הוסיף כי ניסיון הפריצה הרוסי צריך להסיר כל ספק מכך שרוסיה עומדת מאחורי הרעלתו של המרגל סרגיי סקריפאל.

שרת ההגנה ההולנדית אנק ביילפלד אמרה כי שגריר רוסיה בהולנד זומן למשרד החוץ ההולנדי כדי לספק הסבר. בשגרירות רוסיה בלונדון כינו את ההאשמות חסרות בסיס וחסרות אחריות.

הטענות ההולנדיות-בריטיות קיבלו חיזוק מצד ארגון נאט"ו, שכתב בהודעתו בעקבות פרסום התקרית כי מדובר ב"ניסיון בוטה של רוסיה להפר את החוק הבינלאומי ולפגוע במוסדות בינלאומיים. רוסיה חייבת להפסיק את דפוס ההתנהגות הלא אחראי שלה. הארגון ימשיך לחזק את ההגנה וההרתעה כדי שיתמודדו טוב יותר עם איומים".

גם באיחוד האירופי גינו את פעולות ריגול הסייבר "התוקפניות", כלשונם, של רוסיה. נוסף על כך, שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס אמר במטה נאט"ו בבריסל ש"מאמצי הסייבר של רוסיה לפרוץ למחשבי הארגון למניעת הפצת נשק גרעיני הם האחרונים בסדרת ניסיונות פזיזים, ומהווים התעלמות מנורמות בינלאומיות".