אופיר בן חמו

דוקותיים | מי יגן על השקנאים?

פעיל בעלי החיים אופיר בן חמו לא פוחד לחטוף קליע. מדי יום הוא יוצא לבריכות הדגים ונלחם לבדו מול הציידים שיורים בשקנאים הנודדים. למרות האיומים, ולמרות וההתעלמות של גורמי האכיפה, הוא ממשיך לתעד ולהילחם ביורים, כי אין מישהו אחר שיגן על בעלי הכנף
מערכת כאן
04 באוקטובר 2018
17:52

*הסרטון כולל צילומים שצולמו ע"י אלינור שקד

הוא בן 32, ספר במקצועו, שבשאר הזמן מקדיש את חייו למען זכויות בעלי החיים. בנוף הפסטורלי שלטענתו עשוי להטעות אתכם בתמימותו, אופיר בן חמו נלחם במגדלי הדגים שיורים וטובחים בשקנאים הנודדים, בניגוד לחוק ולאמנה הבינלאומית. הוא מושה מן הבריכות המלאכותיות שקנאים פצועים ומוביל אותם לבית החולים, לא מעלה על דעתו שאנשים מסוגלים לפגוע בהם: "השקנאי זו אהבה ממבט ראשון, בעל כנף חכם מאוד בין העופות הכבדים בעולם שמסוגלים בכלל לעוף, אי אפשר שלא לאהוב אותם". הוא תופס עבריינים, ציידים עם נשק בלתי חוקי שנשכרים על ידי בעלי המדגות לפגוע בשקנאים ומתעמת איתם. הוא מתעד את המעשים שלהם בזמן אמת לצורך ראייה, דבר שגם מרתיע אותם.

ב"ברנז'ה" כבר מכירים אותו היטב. יש כאלה שהוא תופס אותם ומיד מזהים אותו וקוראים לו בשמו. מגדלי הדגים עושים הכל כדי להרחיק אותו מבריכות הדגים: "הורחקתי מהמדגה בנווה איתן, ניר דוד, חפציבה", הוא מספר, אך העובדה שהם חמושים לא מונעת ממנו להמשיך: "אני מודע בהחלט לזה שאני עלול יום אחד לחטוף קליע, ואני מוכן לעמוד בזה ולחטוף קליע בהגנה שלי על השקנאים הנודדים". הוא כבר קיבל דחיפות, איומים ולדבריו אף ניסו לדרוס אותו. בעבר הוא עוד היה מגיש תלונות במשטרה אך מאז שהיא סגרה את התיקים, הוא לבד במערכה.

אופיר לא מתכוון לסגת: "אני אעשה הכל כדי לעצור את הירי ולהגן על השקנאים הנודדים". מעבר לכך שמדובר בפשעים בין-לאומיים, שכן השקנאי היא חית בר מוגנת, מדובר בעיני אופיר במעשה חמור עוד יותר: "העוול הכי גדול שאתה יכול לעשות לכל בעל כנף זה לגזול ממנו את היכולת לעוף, עדיף למות". אופיר ימשיך להילחם באומץ וברגש, בינתיים הוא עוד מקווה שיום יבוא ומישהו יתעשת ויחרים את כל הנשקים ממגדלי הדגים ואף מאמין שהם עוד ישפטו ויתנו את הדין.