שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, פלאש 90

ליברמן הנחה את ראשי מערכת הביטחון לשמור על דריכות מקסימלית בעזה

שר הביטחון קיים הערכת מצב יחד עם הרמטכ"ל וראש אמ"ן, זאת לאחר שבצה"ל החלו בתגבור כוחות רחב בפיקוד הדרום, בעקבות ריבוי התקריות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה בימים האחרונים
כרמלה מנשה
04 באוקטובר 2018
18:16

שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים היום אחר הצהריים (חמישי) הערכת מצב בנושא המצב ברצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. מלשכתו של ליברמן נמסר כי שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה, והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש.

מהבוקר צה"ל החל בתגבור כוחות רחב בפיקוד הדרום, שיימשך לאורך הימים הקרובים. זאת בעקבות ריבוי התקריות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה בימים האחרונים. בצה״ל מטילים את האחריות למתרחש ברצועת עזה על חמאס ואומרים כי צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים.

באחרונה התגברו הההפגנות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה והן מתקיימות לא רק בימי שישי כפי שהיה נהוג בחודשים האחרונים. ביום שישי האחרון דיווחו הפלסטינים כי שבעה מפגינים נהרגו, בהם ילד בן 12, נער בן 14 ושני צעירים בני 18 וכי כ-400 נפצעו בהפגנות. בצה"ל ציינו כי כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימונים, מטענים וגם הבעירו צמיגים ויידו אבנים. 

שלשום דיווח משרד הבריאות בעזה כי 93 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל בגבול הרצועה. לדברי הפלסטינים, 37 מהם נפצעו מאש חיה, בהפגנה שהשתתפו בה כ-4,000 פלסטינים מול זיקים. המפגינים השליכו חפצים בוערים לעבר הגדר. חיילי צה"ל הפעילו בתגובה אמצעים לפיזור הפגנות.

במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחס ראש הממשל בנימין נתניהו למצב בעזה. "יש ניסיון קבוע של חמאס להתחמש, ואבו מאזן מאוד הקשה בשנה האחרונה את המצב, שהוא חנק ומנע העברת כספים לעזה", אמר נתניהו. "הוא התערב בניסיונות של האו"ם להקל על המצב. כתוצאה מזה נוצרו ברצועה לחצים. חמאס מעת לעת תוקף את ישראל. זה בעצימות נמוכה, אבל החנק גדל".