השופטת בדימוס הילה גרסטל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת חפץ-גרסטל: המשטרה לא מצאה תשתית ראייתית נגד המעורבים

המשטרה הודיעה על סיום חקירת תיק 1270, שהחלה בעקבות טענות וראיות על כך שניר חפץ ואלי קמיר הציעו לשופטת בדימוס הילה גרסטל קידום לתפקיד היועמ"ש בתמורה לגניזת תיק המעונות. המשטרה: "עלו ממצאים נוספים שהציגו את הדברים בצורה שונה מאשר במידע ובראיות הראשוניים"
רום ליאור ותמר אלמוג
04 באוקטובר 2018
18:46

המשטרה הודיעה הערב (חמישי) כי חקירת תיק 1270, הידוע כפרשת חפץ-גרסטל, הסתיימה, ולא נמצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין של המעורבים בפרשה. התיק יועבר כעת לפרקליטות לצורך עיון והחלטה. כפי שפורסם בכאן חדשות, הפרקליטות צפויה לקבל המלצת המשטרה ולסגור את התיק.

החקירה עסקה חשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית בקשר לטענה על הצעת שוחד שקיבלה השופטת בדימוס הילה גרסטל מיועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ התקשורת אלי קמיר. החקירה החלה בעקבות טענות, המגובות בראיות, שהגיעו לידי המשטרה, לפיהם ב-2015 הציעו חפץ וקמיר לגרסטל לקדם את מינויה למשרת היועץ המשפטי לממשלה, וזאת בתמורה להתחייבותה של השופטת בדימוס לגנוז תיק המעונות נגד שרה נתניהו.

במסגרת החקירה, העידה גרסטל במשטרה, ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות העידה אף היא על כך שגרסטל סיפרה לה על השיחה עם חפץ וקמיר. מהמשטרה נמסר היום כי "במהלך החקירה עלו ממצאים נוספים אשר הציגו את הדברים בצורה שונה מאשר במידע ובראיות הראשוניים. לאחר בחינת התשתית הראייתית שנאספה, משטרת ישראל סבורה כי ממצאי החקירה אינם מבססים תשתית ראייתית לביצוע החשדות המתוארים".

לאחר פרסום הפרשה, שנחשפה על ידי עיתונאי "מעריב" בן כספית, נמסר מטעם ראש הממשלה: "ניר חפץ מעולם לא הציע את ההצעה ההזויה הזאת בפני ראש הממשלה ורעייתו, הוא מעולם לא נתבקש על ידם להציע הצעה כזאת, ואיננו מאמינים שחפץ אפילו העלה דבר כזה על דעתו. תכף יאשימו את הזוג נתניהו גם ברצח ארלוזורוב".

ניר חפץ ואלי קמיר חשודים גם בתיק 4000, הידוע כתיק בזק, ובו חשוד גם ראש הממשלה. בחודש מרץ האחרון, לאחר כשבועיים במעצר, חתם חפץ על הסכם עד מדינה בתיק זה.