מבקר המדינה יוסף שפירא
צילום: פלאש 90

מבקר המדינה הנחה להעביר אליו את ממצאי הוועדה לבחינת כשירות צה"ל

השופט בדימוס יוסף שפירא הודיע כי הוא רוצה לבחון את ממצאי הוועדה בראשות מבקר צה"ל, זאת לאור טענות נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק, כי יש להקים ועדה חיצונית וכי הוא העלה נושאים המעידים על "כשל חמור מזה שהיה במלחמת יום הכיפורים"
אמוץ שפירא
04 באוקטובר 2018
19:53

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא הנחה הערב (חמישי) להעביר אליו את ממצאי הוועדה לבחינת כשירות צה"ל, בראשות מבקר צה"ל תת אלוף במיל' אילן הררי ואלוף במיל' אבי מזרחי. זאת בעקבות טענות נציב קבילות החיילים אלוף במיל' יצחק בריק, שפורסמו הבוקר לראשונה בכאן חדשות, כי יש חשש שבוועדה יהיה ניגוד עניינים והצביע על כך שבדוח שהוציא, הציג נושאים המעידים על "כשל חמור מזה שהיה במלחמת יום הכיפורים".

ממשרד המבקר נמסר כי טענות בריק נגד הוועדה ייבחנו, ובהתאם לכך יוחלט על הדרך הפעולה בנושא. על הקמת הוועדה הורה הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט בעקבות נושאים שעלו שמסמך שפרסם נציב קבילות החיילים.

עוד נמסר כי "משרד מבקר המדינה זוכה לשיתוף פעולה מלא מצה"ל ומערכת הביטחון ומקבל התייחסויות מפורטות לממצאי הביקורת. משרד מבקר המדינה מקבל דיווח מפורט מצה"ל וממערכת הביטחון על תיקון הליקויים שנחשפו בביקורת, אשר נבחנים בדוחות מעקב שעורך משרד מבקר המדינה.

"כמו כן, יצויין כי הביקורות בנושאי כשירות וכוננות צה"ל אותם עורכים גופי הביקורת הפנימיים המוסמכים - מבקר מערכת הביטחון ומבקר צה"ל -מבוצעים בתיאום מלא עם משרד מבקר המדינה".

אלוף במיל' בריק ביקר גם את מבקר צה"ל תא"ל במילואים אילן הררי ואמר כי אין ביכולתה של הוועדה בראשותו, "הנתונה למרות הרמטכ"ל", להכיל בתוכה את עוצמת הליקויים "החמורים" ואת מורכבותם. "חלק מהנושאים לוועדה אין מנדט לבדוק, מה עוד ששניים מחברי הוועדה הביעו כבר את תמיכתם הנחרצת בעמדת הרמטכ"ל", כתב הנציב במכתב שהועבר גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון אביגדור ליברמן וליו"ר המטה לבטחון לאומי מאיר בן שבת.

"מוטב כי הבדיקה תתבצע טרם תפרוץ המלחמה הבאה ולא אחריה, כשלאף אחד לא תהיה היכולת לומר 'לא ידעתי'. אמירות הרמטכ"ל על מוכנותו של צה"ל אינן עומדות במבחן המציאות", כתב בריק והוסיף כי הוא מוצא בצה"ל הידרדרות חמורה בתחומים מכריעים למוכנות צבא היבשה למלחמה "שאינני זוכר מיום גיוסי".

הנציב גרס גם כי אין ביכולתה של ועדה פנימית לסיים חקירה כזאת בתוך 45 ימים ודרושים, לדבריו, לפחות כמה חודשים. בריק המליץ שראש הממשלה בנימין נתניהו ימנה ועדת חקירה חיצונית בראשותו של שופט עליון בדימוס ומומחים מתחומים שונים, שיחקרו ויגבשו תכנית עבודה "שתתקן מן היסוד את התרבות הארגונית בצה"ל".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה לדברי בריק: ״המכתב לא התקבל בצה״ל ולמדנו עליו מכלי התקשורת. לאור החשיבות שאנו מוצאים בבחינת טענות שמועלות מעת לעת וגם לאחרונה, תבחן אותם ועדה מקצועית בראשות מבקר צה״ל ובהשתתפות קצינים בכירים במילואים".