התפרעויות בעזה
צילום: עבד ראחים חאטיב, פלאש 90

אבו מאזן באולטימטום לחמאס: העבירו את השליטה על עזה עד סוף החודש

גורם בלשכת יו"ר הרשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי אם חמאס לא יתרצה, המימון לעזה ייעצר לחלוטין, זאת על רקע כישלון שיחות הפיוס בקהיר. במקביל, צה"ל תגבר כוחות בדרום מחשש להסלמה. לצד זאת, לא ידוע על התרעה קונקרטית על כוונת חמאס לשגר רקטות או לבצע פיגוע
כתבי כאן חדשות
04 באוקטובר 2018
21:42

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הציב לחמאס אולטימטום, לפיו עליהם להעביר לרשות את השליטה בעזה עד סוף החודש. גורם בלשכת אבו מאזן אמר הערב (חמישי) לכאן חדשות כי אם חאמס לא יתרצה, הרשות הפלסטינית תפסיק לחלוטין את המימון לעזה. זאת על רקע כישלון שיחות הפיוס בין הצדדים בקהיר.


גורמים פלסטיניים אישרו כי השיחות שקיים חמאס עם המודיעין המצרי בקהיר לא הניבו פריצת דרך בכל הקשור לפיוס עם פתח, שאולי היה יכול להוביל לדעת המצרים גם לרגיעה בעזה מול ישראל. בחמאס אומרים כעת כי הם דורשים ממצרים ללחוץ על אבו מאזן להתגמש.

במקביל, בצה"ל נערכים להסלמה ברצועת עזה, ובתום הערכת מצב הבוקר עם ראש מרחב דרום של שב"כ הוחלט על תגבור כוחות בדרום. לצד זאת, ההחלטה על תגבור הכוחות התקבלה רק כדי להיערך להסלמה שיכולה לכלול השלכת רימונים ומטענים כפי שהיה בסוף השבוע שעבר, ולא בשל התרעה קונקרטית על כוונת חמאס לשגר רקטות או לבצע פיגוע. תגבור הכוחות כולל גדודי טנקים, חיל רגלים וצלפים. כרגע לא נפרשו סוללות כיפת ברזל נוספות. ביישובי עוטף עזה לא התקבלו הנחיות מיוחדות לקראת מחר.


שר הביטחון אביגדור ליברמן גם קיים היום אחר הצהריים הערכת מצב בנושא המצב ברצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. מלשכתו של ליברמן נמסר כי שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה, והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש.

באחרונה התגברו הההפגנות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה והן מתקיימות לא רק בימי שישי כפי שהיה נהוג בחודשים האחרונים. ביום שישי האחרון דיווחו הפלסטינים כי שבעה מפגינים נהרגו, בהם ילד בן 12, נער בן 14 ושני צעירים בני 18 וכי כ-400 נפצעו בהפגנות. בצה"ל ציינו כי כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימונים, מטענים וגם הבעירו צמיגים ויידו אבנים. 

שלשום דיווח משרד הבריאות בעזה כי 93 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל בגבול הרצועה. לדברי הפלסטינים, 37 מהם נפצעו מאש חיה, בהפגנה שהשתתפו בה כ-4,000 פלסטינים מול זיקים. המפגינים השליכו חפצים בוערים לעבר הגדר. חיילי צה"ל הפעילו בתגובה אמצעים לפיזור הפגנות.

במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחס ראש הממשל בנימין נתניהו למצב בעזה. "יש ניסיון קבוע של חמאס להתחמש, ואבו מאזן מאוד הקשה בשנה האחרונה את המצב, שהוא חנק ומנע העברת כספים לעזה", אמר נתניהו. "הוא התערב בניסיונות של האו"ם להקל על המצב. כתוצאה מזה נוצרו ברצועה לחצים. חמאס מעת לעת תוקף את ישראל. זה בעצימות נמוכה, אבל החנק גדל".

השתתפו בהכנת הידיעה: גל ברגר, רועי שרון ואיציק זוארץ