הזוכים בפרס נובל לשלום
צילום: ניקלס אלמהד, אתר פרס נובל

הזוכים בפרס נובל לשלום: ניצולת רצח העם היזידי ורופא מקונגו

ד"ר דניס מקווגי מקונגו סייע במשך שנים לשקם נשים שנאנסו בקונגו, ונאבק נגד הממשלה במדינתו. נדיה מוראד ניצלה משבי דאעש והפכה לפעילה בולטת במאבק היזידים. בשנה שעברה העניקה מוראד ריאיון לכאן חדשות ואמרה: "לא אתן לדאעש את הסיפוק בלשבור אותי"
יותם רוזנוולד
05 באוקטובר 2018
12:36

ועדת הנובל הכריזה הבוקר (שישי) על ד"ר דניס מקווגי הקונגולזי ונדיה מוראד היזידית כזוכים בפרס נובל לשלום. הם זכו בפרס על מאבקם לסיום השימוש באלימות מינית באזורי מלחמה.  

מקוויג העביר חלק ניכר מחייו בסיוע לנפגעות אלימות מינית בקונגו, וטיפל ביחד עם צוותו באלפי קורבנות. הוא גינה פעמים רבות את הפטור מעונש לאונס המוני, והעביר ביקורת על ממשלת קונגו ומדינות אחרות בנושא. ועדת הפרס ציינה כי "העיקרון הבסיסי של מקוויג הוא שהצדק הוא עסק של כולם".

מוראד הייתה אחת מ-3,000 נשים יזידיות שנחטפו ונאנסו על ידי דאעש. לאחר שלושה חודשים בשבי ברחה מוראד ומצאה מקלט בעיר מוסול, עד שהצליחה לברוח לכורדיסטן. בהמשך היא יצאה למסע ברחבי העולם במטרה להשמיע את זעקתן של הנשים היזידיות ודרשה מהקהילה הבינלאומית להתערב.

בביקור שערכה מוראד בישראל בשנה שעברה אמרה: "אני לא אתן לדאעש את הסיפוק בלשבור אותי. הם חשבו שאתאבד. אני אחיה את חיי, אבל לאחר שנעשה צדק. אנחנו הקורבן הכי גדול".