ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

מסתמן: נתניהו לא יואשם בשוחד בתיק 1000

ההערכות הן שראש הממשלה נחקר היום בפעם האחרונה בכל התיקים. בסביבתו אמרו כי נתניהו יצא מעודד לאחר החקירה. בנוגע לתיק 2000 - מתמקדים במהלכים הפוליטיים שנעשו לכאורה כדי לקדם ל את העסקה עם מו"ל ידיעות אחרונות
תמר אלמוג, רום ליאור ומרדכי גילת
05 באוקטובר 2018
21:39

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחליט להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000, בעבירה של הפרת אמונים ולא בלקיחת שוחד. כך פרסם הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בחדשות השבוע בכאן 11. בתיקים 2000 ו-4000 לא אמור להיות שינוי, והם ממוקדים בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים לכאורה של ראש הממשלה.

דווח כי התיק עצמו יהיה בנוי כתיק שוחד שייחשפו בו תנועות ה"תן וקח", אך בשל חשש כי איש העסקים ארנון מילצ'ן עלול לזגזג שוב בפרשה, יחליטו "ללכת על בטוח". מילצ'ן לא ייקרא לחקירה נוספת ולא יועמד לדין.


ההתמקדות בתיק 2000 היא במהלכים הפוליטיים שנעשו לכאורה כדי לקדם את העסקה עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. ראש הממשלה עומת עם עדויות של פוליטיקאים ועם הקלטות של עד המדינה ניר חפץ של גורמים בסביבתו של נתניהו. 

השיחות נועדו להוכיח לכאורה כי היה ניסיון אמיתי לקדם עסקה בין נתניהו למוזס ולהפריך את הטענות כי נתניהו ומוזס לא התכוונו למה שאמרו בשיחות ביניהם. גורמים המעורים בתיק ציינו כי ההסדר עם חפץ סיפק את הסחורה.

על פי ההערכות, החקירה הבוקר הייתה האחרונה של ראש הממשלה בכל התיקים. בסביבת ראש הממשלה אומרים הערב כי נתניהו יצא מעודד מאוד מחקירתו וכי לא הבין מדוע נדרשה החקירה הזאת ומדוע נדרשו עבורה כמעט חמש שעות.

ראש הממשלה נחקר היום בפעם ה-12 בתיק 2000. החקירה נמשכה כארבע וחצי שעות. בתום החקירה נמסר מטעמו של נתניהו כי "ברור סופית שבחקירות ראש הממשלה לא רק שאין בשר, אין גם עצם". נמסר גם כי נתניהו ענה על השאלות "בביטחון מלא" ו"מתוך ידיעה ברורה שלא היה כלום ולכן גם לא יהיה כלום".

החקירה הקודמת התקיימה לפני כחודש. זו הפעם הראשונה שראש הממשלה נחקר מאז פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו. לפי ההערכות, החקירה התמקדה בתיק 2000, העוסק בקשרי ראש הממשלה עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. ייתכן שהחקירה עסקה גם בתיק 1000.