נתניהו בכניסה לישיבת ממשלה
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שרים בכירים: רה"מ טרם החליט על מועד לבחירות מוקדמות

בישיבת ראשי הקואליציה היום יבקש נתניהו לשמוע משותפיו אם יש בכוונתם לתמוך החוק הגיוס ובעקבות זאת אומרים הבכירים יתכן שהיום תתקבל אינדיקציה בעניין. לפי הערכות לא יוחלט על הקדמת הבחירות לפחות עד למינוי המפכ"ל, הרמטכ"ל ונגיד בנק ישראל
יואב קרקובסקי
07 באוקטובר 2018
09:45

שרים בכירים בממשלה אומרים הבוקר (ראשון) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם החליט על קביעת מועד לבחירות מוקדמות. זאת לאחר ששוחחו עם נתניהו בימים האחרונים. אחת הסיבות לכך היא סוגיית חוק הגיוס. בישיבת ראשי הקואליציה היום יבקש ראש הממשלה מראשי המפלגות לשמוע אם יש בכוונתם לתמוך בחוק במהלך כנס החורף של הכנסת שיפתח השבוע. לדברי השרים הבכירים יתכן כי היום תתקבל אינדיקציה בעניין, אולם הדבר מוטל בספק.

על פי הבכירים בממשלה, אחד הנושאים המרכזיים שיובילו את ההחלטה אם להקדים את הבחירות ולאיזה תאריך, הוא קצב עבודתה של הוועדה למינוי בכירים. זו אמורה לאשר את מינויים של הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה ונגיד בנק ישראל הבאים וההערכה היא כי עד שלא יאושרו המינויים הללו לא יוחלט על הקדמת הבחירות. זאת בשל העובדה שמרגע שיוחלט על פיזור הכנסת לא יינתן אישור ממשרד המשפטים לקיים מינויים עד להקמת הממשלה ובמצב כזה יוארכו הקדנציות של המפכ"ל והרמטכ"ל.

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי ראשי המפלגות החברות בקואליציה ידרשו מראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבתם הקרובה, שתתקיים הבוקר, לומר להם האם פניו לבחירות. זאת מכיוון שהם חשים כי נתניהו דוחה את ההכרעה בנושא. 


לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן רשת ב' כי גורמים בכירים בכנסת טענו ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, אינו מקיים עדיין שיחות ומגעים עם ראשי הסיעות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס משום שהוא אינו בטוח אם נתניהו מעוניין בבחירות או בשימור הקואליציה. לטענת הבכירים אין לישראל ביתנו כוונה להתחיל במגעים כאלה עד שהמצב יתבהר.

החרדים איימו לא מכבר לפרוש מהממשלה אם חוק הגיוס יעבור. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה איים כי אם החוק יעבור בקריאה שלישית תפרוש יהדות התורה מהממשלה. גם חבר סיעתו, יו"ר ועדת הכספים משה גפני נקט צעד דומה ואיים להפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס. בתחילת מושב החורף שייפתח בשבוע הבא, אמור להתחיל המשא ומתן בנוגע לשינויים שדרשו החרדים לבצע בחוק הגיוס.