זירת הפיגוע
הלל מאיר/TPS

המחבל כתב בפייסבוק לפני הפיגוע: "אללה בישר לי את אשר אני ממתין לו"

הפלסטיני בן ה-23 מהכפר שוויכה, שביצע את פיגוע הירי בברקן, פרסם את הפוסט ברשת לפני הפיגוע ואחריו זכה לתגובות: "גיבור" • נתניהו: "בטוח שהרוצח הנתעב ייתפס ונמצה עימו את הדין בהתאם". המנהל הלוגיסטי במפעל: "מאמינים בחזון של שלום, ואז יצא אדם שהרס הכל"
כתבי כאן חדשות
07 באוקטובר 2018
11:54

המחבל שביצע את פיגוע הירי הבוקר (ראשון) באזור התעשייה ברקן, פירסם בחשבון הפייסבוק שלו פוסט לפני שביצע את הירי במפעל. "אללה בישר לי את אשר אני ממתין לו", כתב המחבל בן ה-23 מהכפר שוויכה הסמוך לטול כרם. לאחר הפיגוע החלו עוקביו לכנות אותו "גיבור". בפיגוע נרצחו גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם, אישה נוספת נפצעה בינוני. כוחות הביטחון מנהלים מרדף אחר המחבל. ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ציין כי ההרוגה הייתה כפותה כשנורתה.


גורם ביטחוני פלסטיני אמר לכאן חדשות כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שותפים למאמץ לאיתור המחבל, ומפעילים מאמץ מודיעיני בנושא. עם זאת, לדבריו, לא מתבצעת פעילות בשטח מצידם מאחר שמדובר בשטחי C שבאחריות ישראלית. הוא ציין כי פועלים פלסטינים באזור התעשייה טענו באוזני המנגנונים כי הרקע לירי ככל הנראה פלילי מאחר שהאיש פוטר לאחרונה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "מדובר בפיגוע טרור. כוחות הביטחון מבצעים מרדף אחרי הפוגע, אני בטוח שיתפסו אותו ונעמיד אותו לדין. אני רוצה לשלוח בשמי ובשם כל חברי הממשלה תנחומים למשפחות שני הנרצחים". 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב בחשבון הטוויטר שלו לפיגוע וכתב: "צה"ל וכוחות הביטחון מנהלים מצוד נרחב אחר המחבל בן הבליעל שביצע את הפיגוע הקשה בברקן. זה רק עניין של זמן עד שנשים עליו את היד".

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לפיגוע בכניסה לישיבת הממשלה ומסר: "מדיניות ישראל מול טרור חייבת להיות אפס סבלנות, בכל החזיתות. אפס סבלנות מול החדירות היומיומית מהגבול העזתי, אפס סבלנות אל מול עפיפוני הנפץ והתבערה המתעופפים יום אחרי יום לתוך שטח ישראל, אפס סבלנות לכל גילוי של טרור. חייבים להחזיר את ההרתעה לישראל".


דובר צה"ל, רונן מנליס, הדגיש כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני ומסר כי "זהו פיגוע טרור חמור.  המחבל בן 23 מהכפר שוויכה שבשומרון, ללא רקע ביטחוני. הוא מחזיק בהיתר עבודה לאזור התעשייה ברקן. גם אם היו מניעים נוספים הרקע הוא לאומני. עדיין מתנהל אחריו מרדף עם יחידות מיוחדות ושב"כ.

"התקיימה הערכת מצב וכרגע מתנהל מרדף אחרי המחבל, בנוסף לתגבור ההגנה מחשש לפיגועי חקיינות והשראה", הוסיף מנליס. "כניסת המחבל עם נשק לתוך אזור התעשייה עוד תיבדק. אבל צריך לזכור שהוא מחזיק בהיתר כניסה. 3,300 פלסטינים מועסקים שם".

דובר מד"א, זכי הלר, סיפר בכאן 11 כי הפצועה בת ה-54 שוחחה עם החובשים שפינו אותה לבית החולים: "היא הייתה בהכרה מלאה והתחבאה מתחת לאחד השולחנות. היא סיפרה ששמעה רעשים, יצאה לבדוק מה קורה, נפגעה ונכנסה מתחת לשולחן. בדרך לבית החולים היא ביקשה מהצוות הרפואי שיתקשר למשפחתה". 


משה לב רן, סמנכ"ל שיווק של מפעל הסמוך למקום הפיגוע בברקן סיפר בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' כי "אני לא מאמין שזה פיגוע, בגלל שהאזור הוא אי של שלום. הלוואי והיו עוד אזורי תעשייה כאלה. כראה שזה חיסול חשבונות. באזור הזה עובדים 12 אלף פלסטינים, שקמים כל בוקר להביא לחם הביתה".

הריאיון המלא עם משה לב רן:

המנהל הלוגיסטי של המפעל בו אירע הפיגוע מסר: "התחושות שלנו קשות. אנחנו אבלים וחפויי ראש. אנחנו מאמינים בחזון של שלום. אנחנו מייצרים דו קיום ושלום אמיתי, פתחנו מפעלים והשקענו מליוני שקלים. לדאבוני יצא אדם שהרס הכל. ליבנו עם המשפחות בשעה קשה זו".

בהכנת הידיעה השתתפו גל ברגר, מיכאל שמש, יואב קרקובסקי, כרמל דנגור, רועי שרון