מצעד הגאווה בירושלים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הצעת החוק לפונדקאות להומואים לא תעלה להצבעה בפתיחת כנס החורף

למרות הצהרות הח"כים שאמרו כי יקדמו את ההצבעה בשבועות הראשונים של הכנס בעקבות חוק הפונדקאות, חוסר ההסכמה בתוך הקואליציה הוביל לכך שהיא מוסרת בינתיים מהשולחן
זאב קם
07 באוקטובר 2018
12:45

רגע לפני שכנס החורף של הכנסת יוצא לדרך, מוקש קואליציוני מוסר מהשולחן: היום (ראשון) פורסם בכאן רשת ב' כי הצעת החוק המבקשת לאפשר לזוגות הומואים להיכנס להליך פונדקאות לא תעלה להצבעה בשבועות הראשונים של הכנסת. זאת, אף על פי שח"כים בקואליציה שיזמו את ההצעה כי הם מתכוונים להביא אותה להצבעה כבר עם פתיחת הכנס.

יוזמי החוק הסבירו כי הסיבה לשינוי נעוצה בכך שאין עדיין הסכמות בתוך הקואליציה סביב הצעת החוק. המשמעות היא שנושא הפונדקאות לזוגות הומואים לא צפוי לזעזע בינתיים את הקואליציה, והדבר יאפשר לה להתמקד במחלוקת המרכזית שצפויה להעסיק אותה בכנס – סביב חוק הגיוס.

בסוף הכנס הקודם, בעקבות אשור החוק המאפשר פונדקאות לאימהות יחידניות, הודיעו הח"כים אמיר אחנה מהליכוד ומירב בן ארי מכולנו כי הם יעלו להצבעה הצעה שתאפשר הליך דומה גם לאבות יחידנים. היוזמה עלתה ברקע הביקורת הקשה נגד נוסח החוק שאושר, שהותיר בחוץ את הזוגות החד-מיניים.

לפני כחודשיים פורסם בכאן רשת ב' כי סיעת כולנו דורשת מהחרדים ומהליכוד לקדם את התיקון לחוק הפונדקאות, המבקש לאפשר גם לזוגות חד-מיניים לבצע את ההליך – במקביל לחוק הגיוס. למרות הדרישה, מפלגתו של משה כחלון לא מאיימת להפיל את חוק הגיוס אם הדרישה לא תיושם.

"בדיוק כפי שלחרדים יש דרישות מהשותפות לקואליציה, כמו קידום חוק הגיוס – כך גם סיעת כולנו מצפה משאר השותפות בקואליציה לאפשר לה לקדם נושאים שחשובים לה, כמו חוק הפונדקאות", הסבירו ח"כים בכולנו. לכן, לדבריהם, הדרישה היא ששני החוקים יקודמו במקביל. למרות זאת, בסיעה לא מציבים כרגע אולטימטום ולא מאיימים להפיל את חוק הגיוס על רקע סוגיית הפונדקאות.