סריקות אחר המחבל
צילום: פלאש 90

אביו של המחבל לכאן חדשות: "אמר שנמאס לו לחיות"

במערכת הביטחון עדיין לא יודעים היכן מסתתר המחבל והמצוד אחריו נמשך, כשהחשש העיקרי הוא שינסה לבצע פיגוע נוסף או שיירה לעבר הכוחות. בני משפחתו וחבריו נעצרו ותוחקרו במטרה למצוא קצה חוט שיוביל אליו. מכתב התאבדות שהשאיר לפני אצל אחד מקרוביו רמז על כוונתו לבצע פיגוע
כתבי כאן חדשות
07 באוקטובר 2018
21:23

אביו של אשרף וליד סלימאן נעאלוה, המחבל שביצע הבוקר (ראשון) את פיגוע הירי במפעל באזור התעשייה ברקן, אמר לכאן חדשות כי בנו "אמר שנמאס לו מהחיים", אך לא היה לו קשר לאף אחד מהארגונים הפלסטיניים ומעולם לא נעצר על ידי ישראל. עוד ציין כי הבוקר אמור היה בנו לשוב למקום עבודתו לאחר שנעדר ממנו שבועיים, ולהתחיל שם מחדש.

אנשים המכירים את המשפחה מהכפר שויקה אומרים כי מדובר באנשים נורמטיבים שהיה להם קשר עם ישראלים, והמחבל אף היה תלמיד מצטיין בתיכון. עם זאת, היה לו חיבור לתכנים דתיים ולפני כשבועיים הסתכסך עם אחיו. 

בתוך כך, ברשתות החברתיות מנסה חמאס בטול-כרם לשלהב את הרוחות וקורא להצית את הגזרה באמצעות הפרות סדר. זאת, למרות שלא ידוע על קשר שהיה בין המחבל לחמאס. 


במערכת הביטחון עדיין לא יודעים היכן מסתתר המחבל, והמצוד אחריו נמשך. כעת מתמקד המצוד באזור ברקן, מכאן יצא לבדו, ועל פי ההערכה נמלט ברגל וללא סיוע חיצוני. במערכת הביטחון מניחים שהוא מסתתר במרחב הכפרי שבין ברקן לשכם.

החשש במערכת הביטחון הוא משולש: ראשית, שהמחבל החמוש ינסה לבצע פיגוע נוסף מתוך ידיעה שבקרוב ייעצר בידי כוחות הביטחון. עוד מודאגים מהאפשרות שינסה לירות לעבר הכוחות שיבואו לעצור אותו, וחשש נוסף הוא מפני פיגועי חקיינות של פלסטינים שישאבו השראה וינסו לפגוע באזרחים.


השב"כ עצר מוקדם יותר בני משפחה וחברים של המחבל באזור טול-כרם במטרה למצוא קצה חוט שיוביל אל המחבל. למרות שאיש לא סייע לו, במערכת הביטחון יודעים על מעין מכתב התאבדות שהשאיר לפני מספר ימים אצל אחד מקרוביו, ובו רמז לכוונתו העתידית. 

המחבל, שהיה פועל במפעל שבאזור התעשייה, היה בעל היתר עבודה. הוא לא עבר בידוק ביטחוני עם כניסתו וכל שנדרש ממנו היה להציג את ההיתר שברשותו. חברה אזרחית המאבטחת את המתחם היא זו שאחראית וצריכה לאשר זאת עם הצבא. מה שייבדק כעת הוא אם אותה חברת אבטחה פעלה על פי הנוהל הצבאי. עוד ייבדק, לאור הכשלים במערך האבטחה, אם הנוהל שהוגדר על ידי הצבא סביר בכלל.

מוקדם יותר היום הגיעו לוחמי צה״ל לביתו של המחבל בכפר שויקה, מיפו את המבנה וביצעו תחקורים ומעצרים של חשודים בסיוע למחבל. במקביל, ממשיכים מאמצי הסריקות במרחב. מצה"ל נמסר כי "כוחות צה"ל ושב"כ ימשיכו לפעול לתפיסת המחבל ולשמירה על ביטחון התושבים במרחב, תוך הגברת המאמץ המבצעי והמודיעיני".


קים לבנגורנד-יחזקאל, בת 28 מראש העין וזיו חג׳בי, בן 34 מראשון לציון, נרצחו היום בפיגוע ירי בתוך מפעל באזור התעשייה ברקן בשומרון, סמוך לאריאל. צוות מגן דוד אדום טיפל בשניים בשטח, ובסופו של דבר קבע את מותם. אישה נוספת, בשנות ה-50 לחייה, נפצעה באורח בינוני בפיגוע. המחבל נמלט מהמפעל לאחר המעשה. מחקירת הפיגוע עלה כי לבנגורנד-יחזקאל נקשרה בידיה לפני שהמחבל הפלסטיני רצח אותה ביריות.

בהכנת הידיעה השתתפו: גל ברגר, כרמל דנגור, רועי ינובסקי ורועי שרון