קרחון נמס
צילום: shutterstock

דוח חדש של האו"ם: נותר עשור למנוע "תוצאות הרסניות" משינויי האקלים

שטפונות ענק, בצורת קשה, עוני והרס שוניות אלמוגים: מחברי מחקר חדש של האו"ם קובעים כי ההשלכות של ההתחממות הגלובלית קשות בהרבה ממה שהיה ידוע עד כה. אחד מכותבי הדוח: "ממצאים מזעזעים ומדאיגים"
מואב ורדי
08 באוקטובר 2018
09:28

דוח מיוחד על שינויי האקלים שמפרסם הבוקר (שני) האו"ם קובע כי ההשלכות של שינויי האקלים חמורות הרבה יותר ממה שחשבו עד כה. לפי הדוח, אם לא יתבצע שינוי דרסטי בכלכלת העולם, שינויי האקלים יביאו בשנת 2040 לעולם שיסבול ממחסור במזון, שריפות ענק, והרס עצום של שוניות האלמוגים בעולם.

המדענים מחברי הדוח מצאו כי אם פליטת גזי החממה תימשך בקצב הנוכחי, האטמוספירה תתחמם עד שנת 2040 בשיעור של 1.5 מעלות מעל לרמה הקדם תעשייתית, מה שיביא לשיטפונות כבדים, ולהגברת הבצורת והעוני בעולם. אחד ממחברי הדוח אמר כי "הממצאים מזעזעים ומדאיגים למדי, עד לא מזמן לא היינו מודעים לכך".

ההסכם בין המעצמות שנחתם בפריז ב-2015 קבע יעד - לא להגיע להתחממות של 2 מעלות מעל לרמה הקדם-תעשייתית, כי זה נחשב הרף שבו ההשלכות האקלימיות יהיו קשות מנשוא. כעת מצאו המדענים כי כבר בהתחממות של 1.5 מעלות ההשלכות הן קטסטרופליות, ושנגיע לנקודה הזו כבר בעוד 22 שנה.

המדענים טוענים כי כדי למנוע את המצב הזה יש צורך בשינויים דרסטיים בכלכלה העולמית בתוך זמן קצר. טכנית הדבר אפשרי, אך מבחינה פוליטית זה לא סביר שיקרה. למשל, אומרים החוקרים, תידרש הטלת מיסים כבדים על פליטת פחמן דו חמצני, ובארצות הברית – הכלכלה הגדולה בעולם – זה פשוט לא אפשרי פוליטית כרגע.

השינוי הנדרש כבד: המדענים אומרים כי העולם יצטרך להוריד את זיהום האוויר (ביחס ל-2010) ב- 45% עד שנת 2030, וב-100% עד שנת 2050. ההתבססות על אנרגיות סולריות ורוח כמקור חשמל תצטרך לעלות מ-20% היום ל-67%. הדוח שפורסם הבוקר הוזמן ע"י האו"ם והתבצע ע"י Intergovernmental Panel on Climate Change – גוף הכולל 91 מדענים מ-40 מדינות שונות שניתחו כ-6,000 מחקרים בנושא.