תושב אום אל-פחם נשלח למאסר
צילום: תקשורת שב"כ, Yossi Zamir /Flash90

3.5 שנות מאסר לתושב אום אל-פחם שסייע לחמאס

במשך כשנתיים נפגש דרע'אם ג'בארין עם גורמים בארגון הטרור בטורקיה והעביר עבורם מאות אלפי אירו במספר פעמים. הוא הורשע במסדרת הסדר טיעון ואף ישלם קנס של 20 אלף שקלים
ורד פלמן
08 באוקטובר 2018
13:01

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עונש של שלוש וחצי שנות מאסר על דרע'אם ג'בארין, תושב אום אל-פחם, שנפגש עם גורמי חמאס בטורקיה והעביר בעבורם מאות אלפי אירו לישראל בארבעה מקרים בין 2016 ל-2018.

ג'בארין הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, מתן שירות לארגון טרור, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור ואיסור פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח. כמו כן נקבע כי הוא ישלם קנס של 20 אלף שקלים והמדינה חילטה את רכושו בשווי של כחצי מיליון שקלים.

בחודש פברואר הותר לפרסום כי ג'בארין נעצר יחד עם כמיל טקלי, מרצה למשפטים מטורקיה. בחקירתם התברר שזאהר ג'בארין, בכיר חמאס שאחראי על תקציב הארגון והשתחרר בעסקת שליט, גייס אותם בזמן שהוא מקדם פעילות טרור ביהודה ושומרון. זאת בהנחייתו של סלאח אל-ערורי, סגן יו"ר חמאס.

בחקירתו של טקלי התברר שטורקיה תורמת להתעצמות הצבאית של חמאס. היא עושה זאת באמצעות חברת SADAT, שהוקמה בהנחיית עדנאן בשא, יועץ המקורב לגורמי ממשל טורקים. מטרת החברה היא לסייע בכספים ואמצעי לחימה להקמת "צבא פלסטין", שנועד להילחם נגד ישראל.

כמו כן, התברר שמתקיים קשר ישיר עם הרשויות הטורקיות. זאת באמצעות ג'האד יע'מור, פעיל טרור שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן ושוחרר גם הוא במסגרת עסקת שליט.

תפקידו של טקלי היה לסייע לפעילי חמאס שהגיעו לטורקיה, רובם משוחררי עסקת שליט, להתבסס בה אישית וכלכלית. הוא עזר להם בהשגת אשרות שהייה ורכישת נכסים למגורים ועסקים. בנוסף עזר להם מבחינה עסקית במדינה בכך שרשם חברות על שמו.

בנוסף לכך, נחשפה פעילות ענפה של הארגון להלבנת הון, בהנחייתו של זאהר ג'בארין. חלק גדול מהלבנות הכספים נעשתה באמצעות חברת IMES, דרכו הלבין חמאס מיליוני שקלים שהוברו לרצועת עזה ולמדינות שונות. חשיבותה של החברה התבררה גם בחקירתו של דרע'אם ג'בארין.

ג'בארין גויס במהלך ביקוריו בטורקיה והפנייה אליו נעשתה בחסות פעילותה של החברה. במשך כשנה וחצי הוא הגיע למספר ביקורים במדינה והתבקש להעביר כספים לשטחי יהודה ושומרון. הוא קיבל מאות אלפי אירו לטובת תשתיות טרור של הארגון והוא הטמין אותם בנקודות מסתור. בחיפוש בביתו נתפס סכום של 91 אלף אירו.