אילוסטרציה
צילום: shutterstock

מחקר: תחלואה גבוהה יותר מסרטן בתל אביב ובחיפה

מנתונים שמפרסמת האגודה למלחמה בסרטן עולה עוד כי כ-10,000 מקרים בשנה בכל הארץ יכולים היו להימנע אם האוכלוסייה הייתה מאמצת אורח חיים בריא, בין היתר באמצעות הימנעות מאלכוהול ומעישון
קטי דור
08 באוקטובר 2018
13:51

באזורי תל אביב וחיפה קיימת תחלואה רבה יותר במחלת הסרטן. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (שני) האגודה למלחמה בסרטן. מחקר של האגודה קובע גם כי ניתן היה למנוע מכ-10,000 איש בשנה לחלות במחלה – כ-32% משיעור התחלואה בישראל – אם האוכלוסייה הייתה מאמצת אורח חיים בריא.

הנתונים מתפרסמים לקראת מבצע הקש בדלת, ומהם עולה כי בחיפה יש עודף תחלואה בכל סוגי הסרטן, בעיקר בסרטן הריאות. בתל אביב יש עודף תחלואה של 24% בסרטן השד בשנים 2011-2015. ירושלים היא העיר שבה יש הכי מעט מקרי סרטן בשנה.

המחקר בדק לראשונה את הגורמים ההתנהגותיים המשפיעים על התחלואה והתמותה של הישראלים מסרטן: בין היתר נמצא כי הימנעות מעישון הייתה יכולה למנוע מ-2,104 ישראלים לחלות בסרטן הריאות. על ידי הימנעות מעישון אפשר היה למנוע תחלואה גם במחלות סרטן אחרות מ-3,578 ישראלים. מניעת השמנת יתר הייתה יכולה כנראה למנוע מ-423 נשים לחלות בסרטן השד.

גם שתיית אלכוהול נמצאה כגורם שאחראי לתחלואה: כ-4% ממקרי סרטן השד בנשים בשנת 2015 ואחוז ממקרי סרטן המעי הגס והחלחולת קושרו עם צריכה מוגברת של אלכוהול. גורם שדווקא נמצא כי אינו אחראי לתחלואה מוגברת הוא אכילת בשר אדום, שמהווה גורם סיכון מובהק לסרטן המעי הגס והחלחולת.

האגודה למלחמה בסרטן השקיעה במהלך העשור האחרון  כ-50 מיליון שקלים במימון עשרות מחקרים של רופאים וחוקרים מישראל בתחום המלחמה בסרטן, בתקווה למצוא תרופה למחלה.

תגיות:
סרטן