צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בפעם הראשונה: חמאס מוותר על חלק מדרישותיו במו"מ להסדרה

בכיר בחמאס לכאן חדשות: "דורשים רק הקלות הומניטריות בסיסיות תמורת חזרה להבנות הפסקת האש של צוק איתן". ברשות הפלסטינית לא התפלאו, ואמרו שהארגון מעוניין ברגיעה עם ישראל בכל מחיר
גל ברגר
08 באוקטובר 2018
22:52

חמאס מנמיך את רף הדרישות שלו תמורת עצירת התהלוכות על הגדר והפסקת שיגור בלוני התבערה מעזה לשטח ישראל. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (שני) כי בשבוע שעבר, בשיחות שקיים עם המודיעין המצרי בקהיר, הציב חמאס דרישות קטנות יותר מבעבר. הוא כבר לא מדבר על שינוי רצועת עזה מקצה לקצה, אלא על סיוע ריאלי: הרחבת שעות אספקת החשמל, הגדלת מכסת החולים המורשים לצאת מעזה לטיפולים בישראל או בגדה, ודברים דומים.

בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות: "אנחנו לא דורשים הרבה מישראל, רק הקלות הומניטריות בסיסיות תמורת שקט וחזרה להבנות הפסקת האש של צוק איתן. אנחנו מבינים שנמל ימי ושדה תעופה אלה פרויקטים ארוכי טווח, זה לא לעת הזו". בכיר ברשות הפלסטינית אמר הערב בתגובה כי הם לא מתפלאים על הנמכת הדרישות, שהרי "חמאס רוצה רגיעה עם ישראל בכל מחיר". 


שלשום הורה שר הביטחון אביגדור ליברמן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-9 ל-6 מיילים ימיים. זאת בתום התייעצות ביטחונית עם גורמי הביטחון בצה"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ושב"כ. ההחלטה התקבלה בעקבות ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע על גדר הגבול ברצועת עזה והנסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולהוציא משטים. ליברמן הנחה את מערכת הביטחון להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות ימשכו.

בשבוע שעבר החל צה"ל בתגבור כוחות רחב בפיקוד הדרום, בעקבות התקריות האלימות על הגדר. בצה״ל הטילו את האחריות למתרחש ברצועה על חמאס ואמרו כי צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים. באחרונה התגברו הההפגנות האלימות והן מתקיימות לא רק בימי שישי, כפי שהיה נהוג בחודשים האחרונים. 

לפני כשבועיים אמר בכיר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהיר, כי הופסקו המגעים עם ישראל בנוגע להפסקת אש, וכי האשמה מוטלת על הרשות הפלסטינית בשל התנגדותה לשיחות. עוד אמר אבו זוהיר כי חמאס צפוי להגביר את ההפגנות האלימות לאורך הגדר בתגובה.