גבול ישראל-סוריה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

תחת חשאיות - ביהמ"ש קיצר את עונשו של ישראלי שהורשע בריגול לסוריה

פרסום ראשון: העליון הפחית שלוש שנות מאסר מעונשו של סודקי אל-מקת, תושב מג'דל שמס שתיעד פעילות של צה"ל בגבול סוריה. את פרוטוקול הדיון בערעור שהגיש, סירבו למסור בנימוק שמדובר בתיק חסוי. לטענת השופטים, לא מדובר בעבירות ריגול חמורות. הפרקליטות: "התנגדנו להמלצת העליון על הפחתה בעונש"
אמוץ שפירא
09 באוקטובר 2018
09:44

בית המשפט העליון הפחית שלוש שנות מאסר מעונשו של סודקי אל-מקת, תושב מג'דל שמס שהורשע בביצוע עבירות ריגול לטובת סוריה. בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' פורסם לראשונה היום (שלישי) כי אל-מקת הואשם, בין השאר, בריגול חמור על כך שתיעד פעילות של צה"ל בגבול סוריה ואת מה שנראה כסיוע ישראלי למורדים במשטר אסד. בית המשפט המחוזי בנצרת גזר עליו 14 שנות מאסר – שכאמור, שונו ל-11 שנות מאסר.

בעבר ריצה אל-מקת 27 שנות מאסר בגין עבירות ביטחוניות, וכעבור שנתיים בהן היה חופשי -נעצר בשנית. הדיון בערעור שהגיש, נידון אתמול תחת השם "פלוני" ואת פרוטוקול הדיון סירבו למסור בנימוק שמדובר בתיק חסוי.

השופטים סולברג, מזוז ווילנר כתבו פסק דין קצר, שבו נכתב כי על רקע חומרת מעשיו, היקפם ועברו הפלילי והביטחוני הקודם ובכלל זה תקופת מאסר ארוכה – אכן מתחייב עונש ממושך למען יראו וייראו. יחד עם זאת, לא מדובר בעבירות ריגול מן החמורות שידענו, לא באופן הביצוע ולא במידע שבו מדובר. עוד הוסיפו השופטים כי גם מטיעוני הפרקליטות עלה כי תקופת המאסר המקורית, של 14 שנים, נוטה לצד החומרה.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "המערער הורשע בשורה ארוכה של עבירות ביטחוניות ונידון לעונש מאסר ממושך של 14 שנים. תחילה, המערער הגיש ערעור הן על ההרשעה בבית המשפט המחוזי והן על חומרת העונש, אך במהלך הדיון בבית המשפט העליון חזר בו מערעורו על ההרשעה. בשלב זה, המליץ בית המשפט העליון לפרקליטות המדינה להסכים להפחתה מסויימת בעונשו של המערער, אך לנוכח היקפם, ריבויים וחומרתם של המעשים שביצע המערער, וכן בשים לב לעברו הפלילי והבטחוני מכביד והצורך להרתיע את המערער ואחרים כמותו, הפרקליטות התנגדה לכך. בסופו של דבר, בית המשפט העליון החליט להיעתר באופן חלקי לערעורו של המערער ולהפחית שלוש שנות מאסר בפועל מעונשו".

בא כוחו של אל-מקת, עו"ד באסל פרג', אומר כי הוא חושב שהעבר של אל מקת השפיע על התיק הנוכחי. לדבריו, התיק קרוב יותר לפרשת ענת קם ולא למרדכי ואנונו, והמדינה ייחסה לו עבירות ריגול חמורות בגלל עברו.