היילי וטראמפ בעצרת האו"ם בניו יורק, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי התפטרה מתפקידה

טראמפ: "מצטערים לאבד אותה, היא אמרה שהיא רוצה לקחת פסק זמן. מקווה שהיא תחזור לתפקיד אחר בממשל". היילי הגיבה: "זה היה כבוד אדיר. חשוב שפקידי ממשלב ידעו מתי לעזוב תפקיד"
כתבי כאן חדשות
09 באוקטובר 2018
17:20
עודכן ב 18:13

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הודיעה הערב (שלישי) על התפטרותה ותסיים את תפקידה בסוף השנה. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר בהודעה משותפת עם השגרירה באו"ם כי היא ביקשה לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים, והוא מקווה שהיא תחזור לתפקיד אחר בממשל. הוא ציין כי יכריז על המחליף של היילי בתוך שבועיים או שלושה.

היילי שמרה על מעטה של חשאיות לקראת הודעתה ובארצות הברית מדווחים כי אפילו שר החוץ פומפאו, סגן הנשיא פנס וראש הסגל ג'ון קלי לא ידעו על כוונתה לעזוב את תפקידה באו"ם. בפגישה עם הנשיא טראמפ אמרה היילי שאין בכוונתה להתמודד על נשיאות ארצות הברית ב-2020, וכי היא תומכת בטראמפ. לפי דיווחים, היילי דנה בנושא עם טראמפ בנושא כבר בשבוע שעבר והוא החליט לקבל את ההתפטרות.

בהכרזה המשותפת של השניים אמר טראמפ: "היילי מאוד מיוחדת עבורי, היא עשתה עבודה נהדרת. אנחנו שמחים בשבילה, אבל מצטערים לאבד אותה. אני מקווה שהיא תחזור ותבחר את התפקיד בו היא מעוניינת". 

טראמפ התייחס לבחירת מחליפה של היילי בתפקיד ואמר: "יש מספר מועמדים. היא הפכה את התפקיד לנוצץ יותר ממה שהיה לפני כמה שנים והפכה אותו לתפקיד חשוב יותר. יש הרבה אנשים טובים שרוצים להיות השגריר באו"ם". 


בתגובה אמרה היילי כי "אני רוצה להודות לנשיא, זה היה כבוד אדיר, אני בחורה ברת-מזל. האשפרות לייצג את המדינה הייתה נהדרת. תראו מה קרה בשנתיים האחרונות, עכשיו מדינות מכבדות אותנו, הם אולי לא אוהבות את זה אבל הן מכבדות אותנו. זו לא החלטה אישית, לדעתי פשוט חשוב שפקידי ממשל ידעו מתי לעזוב תפקיד".

היא שיבחה את ג'ראד קושנר ואמר כי "הוא גאון חבוי. הוא היה משמעותי בהסכם נאפט"א החדש ובדיונים עם הישראלים והפלסטינים". 

סגן הנשיא מייק פנס כתב בהודעה מטעמו שלעולם בממשל יהיו אסירי תודה על האומץ, האופי והאינטלקלט שהפגינה היילי באו"ם ומאחלים לה ולמשפחתה הצלחה בהמשך.

שגריר ישראל לאו״ם, דני דנון, מסר בתגובה להתפטרותה של היילי: ״תודה שעמדת על האמת ללא מורא, תודה שייצגת את הערכים המשותפים לישראל וארצות הברית. תודה על הגיבוי שהענקת למדינת ישראל שהוביל לשינוי במעמדה של ישראל באו״ם. תודה על החברות הקרובה והדרך המשותפת".