ארדן
צילום: פלאש 90

ארדן: נתניהו לא שוחח עמי בסוגיית המועמדים למפכ"ל

השר לביטחון הפנים: בדקתי בעצמי את הדיווחים בתקשורת שלניצב יורם הלוי יש קשר אישי עם ראש הממשלה - אך לא מצאתי לכך שום ביסוס
הבוקר הזה
10 באוקטובר 2018
09:07

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן צפוי לראיין היום (רביעי) את שלושת המועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד ביתן, וניצב ‎בדימוס משה צ'יקו אדרי. בריאיון לדב גיל-הר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר ארדן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו או מי מטעמו כלל לא שוחחו עמו בסוגייה. הוא הוסיף כי בדק בעצמו את הדיווחים בתקשורת על קשר אישי בין הלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו  - אך לא מצא לכך כל ביסוס.

"בדקתי את זה כבר בסיבוב הקודם של הפרסומים הרכילותיים", אמר ארדן. "לא נמצאה לכך שום אסמכתא ושאלתי את כל הגורמים הרלוונטיים. ראש הממשלה או מי מטעמו לא שוחח איתי על אף מועמד ושנינו מקפידים על הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא הזה כפי שראוי שיהיה.

האזינו לריאיון עם ארדן

"משטרת ישראל מוכיחה כבר שנים שכולם שווים בפני החוק וכולם יכולים להיחקר. כשמדובר בנבחרי ציבור אלה לא החלטות של המשטרה אלא של היועץ המשפטי לממשלה. הוא מחליט מתי יש חשדות שמצדיקים פתיחה בחקירה או כתב אישום. אלה לא החלטות של משטרת ישראל ואני לא חושב ששר לביטחון הפנים שהוא אישיות פוליטית אמור להגיד למפכ"ל המשטרה מה לעשות. יש חומה סינית ביני לבין המפקח הכללי בכל הקשור לחקירות נבחרי ציבור".

באשר לבחירת המפכ"ל אמר השר: "אני לא בא טבולה רסה, אני שלוש שנים וחצי השר לביטחון הפנים. למדתי המון בתקופה הזו וגיבשתי מדיניות. על בסיס הזמן שעבר והלקחים שהפקתי – איפה צריך לתת דגש – ביקשתי מהמועמדים להציג לי את התכניות שלהם, איך הם מתכוונים להתמודד עם הדברים האלה. גם ברמה האישית, אני מכיר אותם מכל המפגשים והסיורים במשטרה. יש לי עמדה לגבי היתרונות והחסרונות של כל מועמד, ולאחר הצגת התכניות אגבש את דעתי הסופית לאחר שוועדת גולדברג תבחן מי מהם עומד בכל הדרישות של טוהר המידות".

על סעיף החסינות לחברי הכנסת שהוזכר בהקשר לחקירות נתניהו, אמר ארדן: "אני לא מתכוון להיכנס לדיון הזה כי כל הרעיון הזה קונץ-פטנט הוצף לתקשורת לפני יממה ולא הספקתי ללמוד אותו. מאחל לראש הממשלה ולכולנו שהחקירות יסתיימו בלא כתבי אישום ואם חס וחלילה יהיו כתבי אישום אז אחליט כאיש ציבור איך אני מגיב לכתב אישום אם וכאשר יוגש".

על מעצרה של הסטודנטית האמריקנית לארה אל קאסם בנמל התעופה בן גוריון מזה שבוע, אמר השר כי היא יכולה לעזוב בכל עת שתחפוץ. "היא החליטה והיא מתעקשת להמשיך לשהות במתקן השהייה למסורבי הכניסה לישראל בנמל התעופה בן גוריון כשהיא יכולה בכל רגע נתון לטוס חזרה לביתה בארצות הברית על חשבון חברת התעופה. זה קמפיין, היא לא במעצר והיא יכולה בכל רגע נתון לטוס הביתה. מי שתומך בחרם טועה, אבל אין נגדו שום פעילות. ישראל החליטה להגן על עצמה בפני פעילי החרם המרכזיים שחפצים בחיסולה של ישראל".