התדרוך הלבנוני לשגרירים הזרים
צילום: אי-פי

דיווח: "הסיור בביירות לא כלל את האתרים שהציגה ישראל באו"ם"

העיתון "אל-חיאת" מדווח על חוסר שביעות רצון בחוגים דיפלומטיים בביירות מהאופן שבו התנהל שר החוץ הלבנוני בתדרוך לשגרירים הזרים בלב ביירות. חלק מהשגרירים בחרו להיעדר מהסיור לאחר שהבינו כי הוזמנו למסיבת עיתונאים. על פי הדיווח, הדיפלומטים והשר הגיעו לכתובות לא נכונות
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
10 באוקטובר 2018
09:13

העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (רביעי) על חוסר שביעות רצון בחוגים דיפלומטיים מהאופן שבו התנהל שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל, בתדרוך לשגרירים הזרים בלב ביירות. גורם דיפלומטי אירופי שצוטט בעיתון, אמר שהשגרירים חשבו שהפגישה עם השר הלבנוני נועדה להציג הוכחות הסותרות את דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, בדבר מתקני טילים של חיזבאללה על אדמת לבנון.


השגרירים הופתעו לגלות שהוזמנו למסיבת עיתונאים שלא היה צורך שינכחו בה. חלקם, לפי העיתון, העיר לבאסיל בנושא - מה שגרם לכמה מהדיפלומטים להיעדר מהסיור. על פי הדיווח בעיתון, הסיור לא כלל את שלושת האתרים שישראל דיברה עליהם בגלל טעויות בכתובות שהדיפלומטים ושר החוץ הלבנוני הגיעו אליהן. בנוסף, לא ניתנה לדיפלומטים הזדמנות לבחון לעומק את נקודות הציון של האתרים שישראל טענה להימצאותם.

ביום הסיור, תקף נתניהו את התדרוך וכינה אותו "סיור סרק תעמולתי". לדברי ראש הממשלה, השר הלבנוני לקח את השגרירים למגרש הכדורגל אך נמנע מלהביא אותם למפעל התת-קרקעי לייצור טילים מדויקים שצמוד לו מתחת לקרקע.

בהודעה שפרסם הוסיף נתניהו כי באמצעות הסיור שיקר חיזבאללה לקהילה הבינלאומית במצח נחושה."על השגרירים לשאול את עצמם מדוע המתינו שלוש יממות עד שביצעו את הסיור. כדרך קבע חיזבאללה דואג לנקות את השטח באתרים שנחשפו", נאמר בהודעה. ראש הממשלה הוסיף כי מצער שממשלת לבנון מקריבה את שלום אזרחיה בחיפוי על חיזבאללה שלקח את לבנון כבת ערובה לתוקפנות שלו נגד ישראל.

במהלך התדרוך לשגרירים, תקף באסיל את דברי ראש הממשלה באו"ם ואמר כי ארצו לא תסכים לכך שבימת האו"ם תשמש כהכנה לתוקפנות חדשה נגד לבנון, תחת טענות לא מבוססות שיש אתרי טילים סביב נמל התעופה של ביירות. עוד הוסיף השר הלבנוני שנתניהו הסתמך על הערכות ועובדות ביטחוניות לא מדויקות, ללא כל ראיות משכנעות. לדבריו, אמנם יש הצהרות שמאשרות שלחיזבאללה יש טילים מדויקים, אך אין זה אומר שהטילים האלה נמצאים באזור נמל התעופה של ביירות.