נעדרי קרב סולטן יעקוב

אחותו של נעדר סולטן יעקוב: "אני בהחלט חושבת שיהודה יכול להיות חי"

פרחיה היימן, אחותו של יהודה כץ, דוחה את הפרסום בידיעות אחרונות ולפיו מתכוונים במערכת המודיעין לסגור באופן לא רשמי את התיק העוסק בנעדרי הקרב משנת 1982. "אגיש תלונה רשמית נגד הקצין שהדליף לכאורה את המידע. הסמכות העליונה בישראל היא בג"ץ שקבע שהמדינה לא תפסיק את מאמציה לחפש את הנעדרים"
קלמן-ליברמן
10 באוקטובר 2018
10:20

פרחיה היימן, אחותו של נעדר קרב סולטן יעקוב יהודה כץ, דוחה הבוקר (רביעי) את הפרסום ב"ידיעות אחרונות" ולפיו בכוונת מערכת המודיעין לסגור באופן לא רשמי את התיק העוסק בנעדרי הקרב משנת 1982. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב', אמרה היימן כי זו לא ההחלטה שהתקבלה וכי מדובר ב"פייק ניוז". היימן ציינה כי היא חושבת שאחיה עשוי להיות בין החיים ואיימה כי תגיש תלונה רשמית נגד קצין המודיעין שהדליף לכאורה את המידע לתקשורת.

האזינו לריאיון עם פרחיה היימן:

 

"זו לא החלטה שהתקבלה. זו משאלת לב של אחד מקציני המודיעין", אמרה היימן. "ראש אכ"א יבוא לבקר אותי היום ואבקש לפתוח בחקירת מצ"ח. הוא לא הסמכות להחליט. הסמכות העליונה בישראל זו בג"ץ ושם יש החלטה שהמדינה לא תפסיק את מאמציה לחפש את הנעדרים". היא הוסיפה כי תבחן גם אילו צעדים לנקוט נגד העיתונאי רונן ברגמן שפרסם את הידיעה.

היימן הסבירה כי צה"ל נקט גישה שגויה לאורך השנים כאשר לא חיפש את הנעדרים יהודה כץ, צבי פלדמן וזכריה באומל כאנשים חיים אלא ראה בהם חללים. "אני 35 שנה מבקשת לחפש את יהודה חי. לא כי אני מטומטמת. מפקד הטנק שלו נקבר והוא לא נמצא כגופה. הוא התאדה? למה לא לחפש אותו חי כשהגיעו ידיעות שהוא נתפס חי. לא אחת ולא שתיים".

היימן הוסיפה כי בית המשפט קבע שכל הפרק שדן בגורלו של יהודה כץ בטל ומבוטל וצה"ל מתחייב להמשיך במאמציו לאתר את הנעדרים. "באופן מעשי הרבה דברים לא קרו עד שגדי איזנקוט הפך לרמטכ"ל והקים צוות חדש שהגיע למסקנה שישנה היתכנות שיהודה עדיין בחיים למרות שלא נתנו לכך הרבה סיכוי".

היא ציינה כי כיום היא מדלגת כבר על צה"ל ועובדת ישירות מול המוסד. "זה לא דבר פשוט להיאבק 36 שנה על המובן מאליו. החיילים האלה יצאו לקרב ונלחמו כאריות. מגיע להם שאם לא מצליחים להחזיר אותם לפחות לעשות את המאמצים וגם זה רק במינימום שבמינימום. זו גישה לא נכונה".

לפני כארבעה חודשים דווח בסוריה כי פעילי ארגוני המורדים בדקו קברים במחנה הפליטים אלירמוכ שבאזור דמשק, במאמץ לאתר את שרידיהם של שלושת נעדרי קרב סולטן יעקוב ב-1982. טלאל נאג'י, בכיר הארגון הפלסטיני החזית העממית היושב בסוריה, טען בריאיון לערוץ אלמיאדין כי ההנחיה לחפש אחר עצמותיהם של חיילי צה"ל הגיעה מישראל.