בית המשפחה שנשרף

כבאות והצלה: הילדים מתו בשריפה בעת קבלת ההודעה במוקד

"מממצאים ראשוניים, ניתן לקבוע כי אין חשד למעשה פלילי ובסבירות גבוהה מדובר בכשל טכני", נכתב בהודעת הנציבות. שכנה של משפחת גינזבורג שאיבדה אמש את שני ילדיה, שיחזרה את האירוע בכאן רשת ב': "הבנות היו שחורות, רועדות מקור ומפחד. ניסיתי להרגיע אותן ואת עצמי. מכבי האש לא הגיעו, לא יודעת למה הם מגנים על עצמם כל כך"
ורד פלמן
10 באוקטובר 2018
13:01

נציבות כבאות והצלה הודיעה היום (רביעי) כי השריפה אמש בביתר עילית שבה נספו אפרת גינזבורג ואחיה צבי, מקורה, בסבירות גבוהה, בכשל טכני. עוד טענה כי בית המשפחה היה מלא בחפצים דליקים שתרמו ליצירת עשן סמיך מאוד תוך זמן קצר, ולמותם של הילדים בעת קבלת ההודעה במוקד שירותי הכיבוי. נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, הנחה על הקמת צוות בדיקה.

"מממצאים ראשוניים של צוות החקירה שהוקם באירוע, ניתן לקבוע כי אין חשד למעשה פלילי. מדובר באירוע טראגי בו נספו שני פעוטות ולכן אנו חוזרים ומדגישים את החשיבות בהתקנת גלאי עשן שיכול להתריע בזמן אמת ולהציל חיים. בנוסף, אין להשאיר ילדים קטנים ללא השגחת מבוגר", נכתב בהודעת הנציבות.

נציב כבאות והצלה דדי שמחי התייחס לאירוע בריאיון לתוכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב', ואמר כי מדובר בטרגדיה אמיתית."שני ילדים קטנים קיפחו את חייהם באירוע שיכול היה להיגמר אחרת. הצוות הראשון שלנו הגיע תוך ארבע-חמש דקות. סרקנו את כל הדירות כדי לגלות לכודים ונפגעים ובסוך גילינו את אותו מראה. אני לא רוצה להתעמת עם אזרחים שעברו חוויה מטלטלת, אנשים מאבדים את תחושת הזמן באירועים כאלה, אבל אנחנו מודדים את זה".

האזינו לריאיון עם שמחי

חדבריו, "הכבאים נכנסו לבניין בן חמש קומות אפוף עשן מתחת לקורות, הבינו שיש לכודים, אבל לא הבינו בהתחלה איפה אז חילצו את מי שראו. אפשר למות גם מדירה אפופת עשן. שריפה היא אירוע בעייתי שמתפתח בשניות. ממה שאני מבין היה כשל באחת מנורות החשמל, שני הילדים היו לכודים בממד עם מטען אש כבד מאוד".

דבורה, שכנתה של משפחת גינזבורג שיחזרה את רגעי האימה. "ניסיתי להרגיע את בנות המשפחה ואת עצמי", הוסיפה השכנה בריאיון ל"בחצי היום". "הבנות ישבו אצלי בבית שחורות, רועדות מקור ומפחד. הן נשמו את כל העשן. שטפתי להן את הפנים ונתתי להן לשתות וכל הזמן אמרתי 'הכל בסדר, אל תדאגו, תכף יוציאו אותם'. ומכבי האש לא הגיעו, לקח להם 20 דקות. לא יודעת למה הם מגנים על עצמם כל כך, אבל יש פה עדים. כל כך הרבה התקשרו אליהם, והם אומרים 'שמענו' ומנתקים. מה זה הדבר הזה? יש פה שני ילדים שצריך למשוך ולהוציא, וכל דקה היא נצח. השכנה רצתה להיכנס בעצמה, היה לה מפתח, אבל כל הבית היה עשן ולהבות.

האזינו לריאיון עם דבורה

"כשמכבי האש הגיעו, אמרתי להן 'הנה, תיגמר השריפה'. לא הרשיתי להן ללכת לדירה, אמרתי 'אתן אחרי מקלחת וקר בחוץ', ורק ניסיתי להרגיע אותן, אבל הן שואלות 'איפה האחים שלי?' והאמא מתקשרת ואני לא עונה כי אני לא יודעת מה להגיד. שאלתי את איש ההצלה אם הוא יכול להגיד לי מה קורה עם הקטנים, ואז הוא לקח אותי הצידה וסיפר לי את האמת. לא רציתי להאמין, אמרתי - 'אולי הוציאו אותם והוא לא יודע'. לא רציתי להשלים עם זה, רק כשראיתי את האוטו של זק"א מגיע, ושמוציאים משם את השקיות, הבנתי. אלו היו דקות קשות מאוד והייתי צריכה טיפול אחר כך".