אידליב, ארכיון
צילום: OMAR HAJ KADOUR / AFP

טורקיה הודיעה: הושלם פירוז אידליב, המורדים התפנו

אחרי שבחודש שעבר חתמה טורקיה על הסכם עם רוסיה, שלפיו כוחות המורדים החמושים וכלי הנשק הכבדים יוצאו מהאזור, היום הושלם המהלך, וכוח משותף של רוסיה וטורקיה יפקח על האזור מעכשיו. משרד החוץ הרוסי: יותר מ-1,000 חמושים התפנו מאידליב
איתמר מרגלית
10 באוקטובר 2018
18:11

משרד ההגנה של טורקיה דיווח היום (שלישי) שהושלם תהליך הפירוז מסביב לאידליב שבסוריה, ושנשקים כבדים הוצאו מתוכו. הפירוז מגיע בעקבות הסכם בין רוסיה לטורקיה שנחתם בחודש שעבר.


על פי ההסכם, כלי נשק כבדים, טנקים, מערכות טילים, מרגמות יפונו מהאזור עד היום, וכוחות רוסיים וטורקיים יפקחו עליו. עוד הוסכם כי מורדים "רדיקלים" ייסוגו מאזור אידליב.

יותר מ-1,000 לוחמים מכוחות המורדים יצאו היום מהאזור, כך לפי משרד החוץ הרוסי. דוברת המשרד מריה זכרובה אמרה מוקדם יותר היום לעיתונאים כי כלי נשק כבדים רבים הוצאו גם הם מהאזור.

בחודש שעבר הודיעה רוסיה כי לא יהיה מבצע צבאי באידליב, מעוז המורדים האחרון במדינה. הנשיא ולדימיר פוטין הודיע במסיבת עיתונאים עם נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן כי שתי המדינות סיכמו על הקמת אזור חיץ באידליב, בין צבא משטר אסד למורדים. "החלטנו ליצור עד 15 באוקטובר אזור מפורז של 20-15 קילומטר בין האזור הנשלט על ידי המשטר הסורי והמליציות", אמר פוטין.

לדברי פוטין, "דנו רבות בנושא המצב בסוריה. רוסיה וטורקיה משתפות פעולה בניסיון לפתור את המצב באזור. התרכזנו בנושא אידליב, דיברנו על המיליציות שם ועל התשתיות שלהם שם. התקדמנו משמעותית".

ארדואן אמר באותה מסיבת עיתונאים כי רוסיה וטורקיה ישתפו פעולה בסיורים באזור: "שיתוף הפעולה שלנו התחזק בהתבסס הבנה משותפת. דנו עם פוטין בנוגע לנושא הסורי".