העיתונאי בכניסה לקונסוליה
צילום: AFP PHOTO / DHA

פרטים חדשים: "מכשיר אפל ווטש עזר בחקירת רצח העיתונאי הסעודי"

בעוד aבממלכה ממשיכים להכחיש כי ג'מאל חאשוקג'י נרצח, גורמים בכירים בטורקיה מגלים כי העיתונאי הוותיק ענד על ידו מכשיר אפל ווטש שהיה מחובר למכשיר נייד שאותו השאיר מחוץ לבניין הקונסוליה. גורם סעודי: המודיעין הבריטי סבור שניסו לסמם את חאשוקג'י
מואב ורדי ואיתמר מרגלית
10 באוקטובר 2018
19:26

החשד לרצח העיתונאי הסעודי: שני מקורות טורקיים אמרו הערב (רביעי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי אחד הדברים שמסייעים לחקירה הוא מכשיר אפל ווטש שענד ג'מאל חאשוקג'י ושהיה מחובר למכשיר הסלולרי שהוא השאיר מחוץ לבניין הקונסוליה. במקביל, גורם סעודי אמר שבמודיעין הבריטי מאמינים שניסו לסמם את ח'אשוקג'י בתוך בניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול.


שני גורמים בכירים בממשל הטורקי גילו הערב על דבר קיומו של מכשיר האפל ווטש שענד חאשוקג'י ושככל הנראה מסייע בחקירה. בנוסף מתמקדים החוקרים ב-15 אזרחים סעודים שנכנסו לבניין הקונסוליה באותה שעה כמו חאשוקג'י ועזבו אותו זמן קצר לאחר מכן. באותו יום הם כבר עזבו בחזרה לריאד, כך אמרו המקורות.

חאשוקאג'י, עיתונאי סעודי ותיק בן 59 ועורך עיתון, חי בגלות בוושינגטון במשך יותר משנה, שם כתב טור עבור הוושינגטון פוסט בו ביקר את ארצו על מלחמתה בתימן ועל הסנקציות שהטילה על קטר. הוא אמנם אמר שבארה"ב יוכל לכתוב בחופשיות, אך הביע חשש לשלומו ולשלום משפחתו.

בסעודיה דוחים בתוקף את הטענות הטורקיות כי היא אחראית לרצח, ודובר הממלכה בארה"ב, הנסיך חאליד בן סלמאן, אמר כי ההאשמות "חסרות כל בסיס ונובעות משמועות". סעודיה שלחה צוות של חוקרים שיעבדו לצד הרשויות בטורקיה.

ערוץ טלוויזיה טורקי שידר מוקדם יותר היום סרטון ממצלמות אבטחה ובו נראה חאשוקג'י נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפני כשבוע. לאחר מכן נראה רכב מסחרי שחור יוצא מן הקונסוליה בדרכו אל ביתו של הקונסול הסעודי במרחק של כשני קילומטרים.

לדברי הערוץ הפרטי, המקורב לארדואן, ייתכן שהרכב המסחרי שימש להעברת גופתו של חאשוקג'י לאחר שנרצח בתוך הקונסוליה.

עיתון טורקי המזוהה עם השלטון באנקרה פרסם הבוקר את שמותיהם ותמונותיהם של 15 האזרחים הסעודים שבאו ביום היעלמו של חאשוקג'י מסעודיה לאיסטנבול בשתי טיסות. הם חשודים שהיו חברים בצוות חיסול שרצח את חאשוקג'י ולאחר מכן ביתר את גופתו. סעודיה מכחישה מכל וכל שהעיתונאי, ממבקריו של יורש העצר הסעודי, נרצח בקונסוליה באיסטנבול ואומרת כי הוא עזב את הבניין בריא ושלם.