משאית עם סולר נכנסת לעזה
צילום: SAID KHATIB / AFP

בכיר פלסטיני: מצרים תנסה "לרכך" את אבו מאזן לקראת כינוס אש"ף

הבכיר אישר כי ראש המודיעין המצרי יגיע בשבוע הבא לרמאללה, וינסה למנוע מיו"ר הרשות לנקוט צעדים נוספים נגד חמאס ברצועה. במקביל, מקורות ברצועה דיווחו שישראל הכניסה לעזה משאית אחת בלבד של סולר במימון קטרי מתוך שבע
גל ברגר
10 באוקטובר 2018
19:33

בכיר פלסטיני אישר היום (רביעי) כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, צפוי להגיע לרמאללה ביום חמישי הבא ולהיפגש שם עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. הגורם העריך כי כאמל ינסה לרכך את אבו מאזן דווקא בעיתוי זה, ערב כינוס המועצה המרכזית של אש"ף בסוף החודש, ולשכנעו שלא לנקוט עוד צעדים נגד חמאס ברצועת עזה.

בתוך כך, מקורות ברצועת עזה דיווחו כי ישראל הכניסה היום לרצועה משאית אחת בלבד עם סולר ישראלי במימון קטר. שש המשאיות האחרות שהיו אמורות להיכנס, לא נכנסו. הסיבה אינה ברורה.

היום בצהריים נערכה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שבה קיבלו השרים עדכונים בנושא עזה. הישיבה התארכה כשעה מעל המתוכנן.

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב כי המוסד הוא שהיה מעורב במגעים להעברת הכסף הקטרי לעזה. ישראל, באמצעות ארגון הביון, פעלה מול קטר כדי שתממן את הכנסת הסולר לרצועת עזה, בסיוע האו"ם. אבו מאזן הביע התנגדות למהלך, ובכירים ברשות הפלסטינית אמרו לכאן חדשות כי התגובה של רמאללה בוא תבוא.

גורמי ביטחון אמרו בעקבות המהלך כי המימון הקטרי מהווה ציר עוקף לאבו מאזן, ובכך למעשה מחזק בעקיפין את החמאס. כפי שדווח בכאן חדשות בעבר, ישראל החליטה בכל זאת לאשר את העברת הכספים הקטרית בשל הרצון לשפר את המצב ההומניטרי ברצועת עזה. בישראל הדגישו כי לא מדובר בכסף ישראלי, וגורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי ישראל אפשרה לאו"ם להכניס דלק לצרכים הומניטריים לרצועה לצורך חשמל.

הרשות הפלסטינית נקראה לפני זמן רב לבצע תהליך זה על ידי האו"ם, המדינות התורמות ומדינות נוספות וגם כעת באפשרותה להשתלב או להוביל את המהלך ההומניטרי. בחמאס אומרים כי אבו מאזן הותיר ואקום ושעליו להתבייש. בכירים ברמאללה, מנגד, אומרים שישראל משחקת לידי חמאס, מחזקת אותו וממנת אותו בעקיפין. עוד הוסיפו הגורמים כי "התגובה של רמאללה בוא תבוא" אחרי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף בסוף החודש.