מחאה של אזרחי דרפור בתל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המדינה צפויה להעניק מעמד לאלפי סודנים השוהים בישראל

נתניהו ודרעי יצטרכו להכריע בנוגע לסוגיית מבקשי המקלט כבר בשבועות הקרובים. גורמים בלשכת ראש הממשלה הדגישו כי נתניהו מתנגד להעניק להם היתר שהייה ארעי, אך במשרדי הממשלה כבר מבינים שיהיו מוכרחים לתת לרבים מהם מעמד
גילי כהן
10 באוקטובר 2018
20:42

המדינה צפויה להעניק מעמד למבקשי מקלט רבים מדרפור הנמצאים בישראל – כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. אחרי קריסת מתווה האו"ם, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הפנים, אריה דרעי, יצטרכו להכריע בסוגייה בשבועות הקרובים, על רקע עתירות שהוגשו לבג"ץ בנושא.

מקור המעורה בנושא אמר לכאן חדשות כי במשרדי הממשלה כבר הפנימו שיהיו חייבים להעניק מעמד לרבים מהפליטים מדרפור השוהים בארץ. הם יקבלו היתר שהייה ארעי שיאפשר, לטענת גורמים רשמיים, להרחיקם מישראל אם המצב במדינתם ישתנה.


בישראל נמצאים כיום כ-3,000 דרפורים, ולכן מדובר במספר משמעותי של מאות ואף אלפים שיקבלו מעמד בהתאם לקריטריונים שיקבע משרד הפנים. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו לכאן חדשות כי נתניהו מתנגד לכך עקרונית. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הנושא נמצא כרגע בבג"ץ.

גורמים בסביבת נתניהו אמרו לכאן חדשות כי הוא מתנגד עקרונית להעניק המעמד. למרות זאת, במשרדי הממשלה כבר מפנימים כי יהיו חייבים להעניק מעמד לאלפי הפליטים מדרפור.

הפעילה שפי פז ממטה המאבק של דרום תל אביב מסרה בתגובה לפרסום בחדשות הערב: "רק אתמול עמד בנימין נתניהו בכנס של הליכוד בתל אביב והבטיח שדרום תל אביב נמצאת בראש מעייניו ושהוא ממשיך (בלשון הווה) את הגירוש. אז מה, הוא לא ידע מה משרד הפנים מתכנן? הוא באמת חושב שאפשר לצחוק עלינו לנצח?

"בזמן שהאו״ם מתחיל להחזיר דרפורים הביתה, נזכרו אריה דרעי וצוות הפחדנים שלו להרים דגל לבן ולתת מעמד ל-3,000 פושעים שאפשר היה להחזיר לסודן כבר מחר, רק כי לא בא להם להתאמץ ולהילחם נגד העתירות בבג״ץ. לפני זה הם זרקו לנו פיתיון בדמות הסרת ההגנה הקבוצתית מכמה מאות בודדות של קונגולזים, שעוד לא ברור כמה מהם באמת יצטרכו לעזוב. אבל שר הפנים לא פועל בחלל ריק. יש לו גיבוי בלשכת ראש הממשלה. ואנחנו רואים בשניהם את האחראים לביזיון הזה".

בחודש מאי האחרון הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא תעניק מעמד ל-300 מבקשי מקלט מסודאן מטעמים הומניטריים. זאת, בתגובה לעתירות שהוגשו ודרשו ממנה לקבל החלטה לגבי בקשות המקלט שהוגשו על יוצאי אותם אזורים. 

ההחלטה הצטרפה ל-500 מבקשי מקלט מסודאן שקיבלו מעמד בשנה האחרונה. כ- 2,000 מבקשי מקלט מאותם אזורים עדיין מחכים לתשובה. מתשובת המדינה לבג"ץ עולה כי במסגרת ישיבה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובהשתתפות שר הפנים, אריה דרעי, והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוחלט כי כשלב נוסף, יינתן מעמד מסוג א/5 מטעמים הומניטריים ל-300 סודאנים נוספים יוצאי חבל דרפור וחבל הרי הנובה והנילוס הכחול.