אילוסטרציה
צילום: shutterstock

אורח התגלה כחולה בחצבת - מאות מבלים בחתונה ייבדקו

פרסום ראשון: גבר כבן 40 הגיע לבית החולים באשדוד ואובחן כחולה במחלה המדבקת. בדיקה העלתה שהוא היה בחתונה בה השתתפו כ-500 בני אדם. במשרד הבריאות כבר החלו לחסן את מי שבא עימו במגע ומנסים לאתר את כל מי שעלול היה להידבק
קטי דור
10 באוקטובר 2018
21:58

חשש מהתפשטות נוספת של חצבת: גבר כבן 40 הגיע לבית החולים אסותא באשדוד ואובחן כחולה במחלה המדבקת. הערב (שלישי) פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי עלה חשש שהוא בא במגע עם מאות בני אדם.


מבדיקה התברר שיומיים קודם לכן בילה החולה בחתונה רבת משתתפים, וקיים חשש שהוא עלול היה להדביק בין 500 ל-1,000 בני אדם. במשרד הבריאות מנסים עכשיו להגיע למאות האנשים וכבר התחיל לחסן את מי שבאו עמו במגע. היום חוסנו 50 בני אדם ועוד 30 ממתינים להתחסן מחר. שני בני אדם כבר נדבקו מהחולה וגם הם אושפזו בבית החולים אסותא באשדוד.

משרד הבריאות הודיע אתמול כי אחד הנוסעים בטיסת ישראייר, שהמריאה בשעה 13:55 מאילת לתל אביב, חולה בחצבת. נוסעים שפיתחו חום או פריחה מתבקשים לדווח לרופא המטפל שהיו במגע עם חולה חצבת. נשים הרות שהיו בטיסה, בעלי ליקויים במערכת החיסונית או הורים לתינוקות עד גיל שנה, מתבקשים להתקשר ללשכת הבריאות המחוזית בירושלים. מתחילת השנה אובחנו 623 חולים בחצבת, גידול של מאות אחוזים לעומת השנה שעברה.

ארגון הבריאות העולמי הודיע לפני כחודש וחצי על מספר שיא של מקרי חצבת באירופה השנה. לפי נתונים שפרסם הארגון, יותר מ-41 אלף בני אדם נדבקו במחלה במחצית הראשונה של 2018. מדובר במספר החולים הגבוה ביותר בעשור האחרון. 

בתחילת עונת הקיץ המליצה הוועדה המייעצת לחיסונים במשרד הבריאות לישראלים הטסים לחלק ממדינות אירופה להתחסן נגד חצבת. זאת, בשל התפרצות המחלה במדינות כמו איטליה, יוון, צ'כיה, אוקראינה, רומניה וגרמניה.

מחלת החצבת מתאפיינת בדרך כלל בתסמיני מחלת חום ובפריחה. במקרים חריגים היא עלולה לגרום לסיבוכים נוירולוגים, ובפרט לדלקת קרום המוח, ובמקרים נדירים – אף למוות. לאחר שנדמה היה כי היא בדרך לעבור מן העולם בזכות החיסון היעיל נגדה, בשנים האחרונות נרשמת דווקא עלייה חדה במקרי התפרצות של המחלה בישראל ובמקומות רבים בעולם, בעיקר בגלל הורים המסרבים להתחסן. ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם קוראים להתחסן ומזכירים כי המחלה שעלולה להיות קטלנית ניתנת למניעה.